Topluma faydalı olanlara devletten kreş desteği geliyor

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu istihdamda artırmaya yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Buna göre, toplumun faydasına çalışanlara kreş desteği, 2 bin 220 TL’yi aşan tutara kadar prim ve vergi teşviki yeni yapılandırmalar arasında.


Topluma faydalı olanlara devletten kreş desteği geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “artı 2 istihdam” çağrısı yeni adımlarla destekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu sene istihdama verilecek teşviklerle birlikte altı mühim adım daha atacakları mesajını verdi. Bakan Sarıeroğlu, İŞKUR’un 8 bin kişilik ekibiyle köylere de indiğini söyleyerek, belediyelerde toplum faydasına çalışan personele de çocuk bakım desteği vereceklerini açıkladı. Sarıeroğlu, “Toplum faydasına çalışma programları kapsamında kreş açan belediyelerimize destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

2 BİN 220 LİRALIK PRİM VE VERGİ TEŞVİKİ

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, Kredi Garanti Fonu’nun bu sene reel sektöre sağladığı 140 milyar lira kefalet desteğinin de istihdam oranlarına kuvvetli biçimde yansıyacağını söyleyerek “2 bin 220 lirayı aşan tutarlara kadar prim, vergi teşviki vereceğiz. Bu tutarı ücretlerin içinde yer alacak” şeklinde konuştu.

Geleceğin mesleklerine yönelik işbaşı eğitim programları ve meslek kurslarının fonksiyonlarını değiştireceklerini söyleyen Bakan Sarıeroğlu, “Eşleşme hizmetlerinde yeni modeller devreye giriyor. Aktif işgücü programlarının yanında pasif iş kuvveti programları da geçiriliyor. Köylere inen projelerle kuvvetli hedeflerle devam ediyoruz” diyerek konuştu.

İSTİHDAM RAKAMLARI

Sarıeroğlu, “Bir senede 1.5 milyon ek istihdam sağladık. 2003’te 135 bin kişiyi işe yerleştien İŞKUR bugün 1 milyon 27 bin kişiyi işe yerleştirdi” değerlendirmesini yaptı. İŞKUR’un hedeflerini güncelleme aşamasında olduklarını kaydeden Sarıeroğlu, “Personel sayısını, illerdeki etkinliğimizi artıracağız, bilişim altyapımızı güçlendireceğiz. Eşleşme hizmetleriyle alakalı yeni modelleri devreye alacağız” şeklinde konuştu.

KADIN ÇALIŞANA DESTEK

Kadın istihdamının artırılmasına yönelik kreş desteği düzenlemesini anımsatan Bakan Sarıeoğlu, belediyelerin de çocuk bakım hizmetlerinde etkin olması için çalışma başlattıklarını bildirdi. (Sabah)

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz