Trabzon’un 2,5 yapraklı organik yeşil çayı tüm dünyadan sipariş alıyor

Türkiye’de ilk defa Trabzon’da bir çay üretim kooperatifince üretilen 2,5 yapraklı organik yeşil çaya başta Fransa olmak üzere ABD ve Japonya gibi birçok dünya ülkesinden yoğun talep var.


Trabzon’un 2,5 yapraklı organik yeşil çayı tüm dünyadan sipariş alıyor

Türkiye’de ilk defa Trabzon’un Of ilçesinde faaliyet gösteren özel sektöre ait bir çay firması tarafından üretilen 2,5 yapraklı organik yeşil çaya yurtdışından başta Fransa olmak üzere ABD ve Japonya gibi ülkelerden yoğun talep geliyor. Şirket, gelen istekleri karşılamak için fabrikalarının kapasitesinde artırıma gidiyor.

“TEK TEK ELLE TOPLANIYOR”

Konuyla alakalı İHA muhabirine bilgiler veren Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Genel Müdürü ve Of Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Saral, bahçeden tek tek elle toplanan 2,5 yapraklı organik yeşil çayın çok zahmetli bir aşamadan sonra işlenerek tek tek paketlendiğini belirtti. Ürünün ilk kez 2016 senesinde deneme üretimine başladıkları ve geçtiğimiz sene Fransa’ya ihraç ettiklerini ifade eden Saral, Türkiye’de ilk organik çay imalatı yapan fabrikalardan biri olduklarını söyledi.

“ABD’YE, JAPONYA’YA SATIYORUZ”

Saral, “Of’ta faaliyette bulunan ortalama bin 280 ortaklı bir çay üretim kooperatifiyiz. Fabrikamız, Türkiye’de ilk organik çay imalatı yapan fabrikalardan bir tanesi. Organik yeşil çayı farklı nasıl değerlendiririz düşüncesiyle yola çıkarak bu ürünü geliştirdik. Ürünümüz hepsiyle organik. Bahçelerden tek tek elle toplanan iki buçuk yapraklı organik yeşil çayın işlenmesi neticesinde ortaya çıkan bir ürün. İlk kez 2016 senesi yaş çay sezonunda deneme üretimlerine başladık. Ürettiğimiz ürünü geçtiğimiz sene yurt dışına satma şansına sahip olduk. Şu anda iki buçuk yapraklı organik yeşil çayı tüm dünyaya satıyoruz. Böyle üretimini ilk kez biz yaptık. Firmamızın almış olduğu organik ürün sertifikası bütün dünyada akredite olmuş vaziyette. Ürün sertifikası olduğu için hiç sorunsuz Avrupa Birliği ülkelerine, dünyanın her tarafına ABD’ye, Japonya gibi ülkelere satma şansına sahibiz” şeklinde konuştu.

“TALEP MİKTARINA GÖRE KAPASİTEMİZİ ARTTIRACAĞIZ”

Şu anda dünyanın farklı ülkelerinden sipariş aldıklarını ve bu siparişlerin daha da yoğunlaşmasını beklediklerini söyleyen Saral, “Başlangıçta ihracat için bu tarzda bir düşünceyle yola çıktık ve ihracat hedeflerimizi gerçekleştirdik. Geçen yılki üretimimizin hepsini sattık. Bunun haricinde yurt içinden de istekler gelmeye başladı. Tek tek elle toplanan organik yeşil çayı belli bir işlemden geçirerek bu hale getiriyoruz. Kullanışı çok pratik. Yalnızca sıcak su bardağı içerisine ürünü koyarak organik yeşil çayın içimini elde etmiş oluyorsunuz. Yeşil çay sağlık için çok mühim. Biz bunun organiğini üreterek bütün dünyaya ve Türkiye’de satma şansına sahibiz. Beklediğimizin üstünde çok yoğun bir talep gelmesi halinde kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Bu sene üretimimizi geçen sene ki üretimin 2-3 katı gibi bir rakama çıkaracağımızı düşünüyorum. Yeşil çayın üretildiği ve en çok tüketildiği ülkelerden biri Japonya. Japonya’dan bu ürüne yoğun talep geldiğine göre demek ki biz doğru yoldayız” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ürettikleri yeşil çayı tatmasını çok arzu ettiklerini ifade eden Saral, “Sayın Cumhurbaşkanımız bu çayı tatmasını çok isteriz. İnşallah kendisine en kısa sürede bu ürünü tattırabilme şansına sahip oluruz diyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Trabzon’da pistten çıkan uçak bir daha uçamayacak

Trabzon’da pistten çıkan uçak bir daha uçamayacak

Trabzon Havaalanına inişi esnasında pistten çıkan Pegasus Havayollarına ait Boeing 737-800 tipi uçağın "kal" yani hizmet dışı bırakılmasına karar verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz