Trump, bilgisizce şov yapmaya çalışıyor

ABD lideri Trump’ın Kudüs konusundaki fevri çıkışının bilgisizlik ve şov peşinde olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Trump, aynı zamanda Kudüs üzerinden Filistin’e güç gösterisi yapıp bir şeyler yapabildiğini de ispat etme derdinde.


Trump, bilgisizce şov yapmaya çalışıyor

ABD merkezli Brookings Enstitüsü’nün 1 Aralık’ta yayınladığı ankete göre, ABD’lilerin yüzde 63’ü Kudüs’e taşınma kararına karşı çıkıyor. Peki Trump, iç ve dış tepkilere karşın neden kararında ısrar ediyor?

22 SENE SONRA KARARI ALAN BAŞKAN OLMAK İSTİYOR

1- Trump ‘icraatçı başkan’ olduğunu ispatlamaya çalışıyor:

ABD Kongresi elçiliğin Kudüs’e taşınma kararını 1995’te almış fakat hiçbir başkan bu adımı atamamıştı. Göreve geldiğinden beri somut icraat yapamamakla eleştirilen Trump, bu kararı 22 sene sonra yerine getiren başkan olmak istiyor.

TABANINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYOR

2- Trump Cumhuriyetçi seçmene şov yapıyor:

Brookings’in incelemesi, ABD’li Demokratların Kudüs kararına büyük oranda karşı çıktığını, Cumhuriyetçilerin ise bu konuda bölünmüş olduğunu gösteriyor. Gazete Habertürk’ün haberine göre Trump’ın Yahudi lobisi aracılığıyla Cumhuriyetçi tabanını artırmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

FİLİSTİN’E GÜÇ GÖSTERİSİ

3- Barışa ulaşmak için Filistin’e güç gösterisinde bulunuyor:

Bu teoriye göre Trump, “İsrail- Filistin problemini çözen başkan” olabilmek için Filistin’i masada daha çok zorlamak için bu kararı alıyor.

YANLIŞ YÖNLENDİRME

4- Bilgisiz yahut yanlış yönlendiriliyor:

Trump’ın elçiliği taşımanın yol açabileceği neticelere ilişkin öngörüden yoksun olduğu yahut danışmanlarınca yanlış yönledirildiği de olasılıklar arasında.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz