Trump, bilgisizce şov yapmaya çalışıyor

ABD lideri Trump’ın Kudüs konusundaki fevri çıkışının bilgisizlik ve şov peşinde olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Trump, aynı zamanda Kudüs üzerinden Filistin’e güç gösterisi yapıp bir şeyler yapabildiğini de ispat etme derdinde.


Trump, bilgisizce şov yapmaya çalışıyor

ABD merkezli Brookings Enstitüsü’nün 1 Aralık’ta yayınladığı ankete göre, ABD’lilerin yüzde 63’ü Kudüs’e taşınma kararına karşı çıkıyor. Peki Trump, iç ve dış tepkilere karşın neden kararında ısrar ediyor?

22 SENE SONRA KARARI ALAN BAŞKAN OLMAK İSTİYOR

1- Trump ‘icraatçı başkan’ olduğunu ispatlamaya çalışıyor:

ABD Kongresi elçiliğin Kudüs’e taşınma kararını 1995’te almış fakat hiçbir başkan bu adımı atamamıştı. Göreve geldiğinden beri somut icraat yapamamakla eleştirilen Trump, bu kararı 22 sene sonra yerine getiren başkan olmak istiyor.

TABANINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYOR

2- Trump Cumhuriyetçi seçmene şov yapıyor:

Brookings’in incelemesi, ABD’li Demokratların Kudüs kararına büyük oranda karşı çıktığını, Cumhuriyetçilerin ise bu konuda bölünmüş olduğunu gösteriyor. Gazete Habertürk’ün haberine göre Trump’ın Yahudi lobisi aracılığıyla Cumhuriyetçi tabanını artırmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

FİLİSTİN’E GÜÇ GÖSTERİSİ

3- Barışa ulaşmak için Filistin’e güç gösterisinde bulunuyor:

Bu teoriye göre Trump, “İsrail- Filistin problemini çözen başkan” olabilmek için Filistin’i masada daha çok zorlamak için bu kararı alıyor.

YANLIŞ YÖNLENDİRME

4- Bilgisiz yahut yanlış yönlendiriliyor:

Trump’ın elçiliği taşımanın yol açabileceği neticelere ilişkin öngörüden yoksun olduğu yahut danışmanlarınca yanlış yönledirildiği de olasılıklar arasında.

İlginizi Çekebilir

Kuzey Kore’den ABD’ye alenen savaş tehdidi

Kuzey Kore’den ABD’ye alenen savaş tehdidi

Kuzey Kore tarafından ABD'nin yürüttüğü tatbikat ile ilgili söylemler tüm dünyayı korkuttu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD ile yaşanacak olan savaşa artık kesin gözüyle bakıldığı, sadece bunun ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmediği söylendi. ABD ise tatbikatlarına müttefik ülkelerle tüm hızıyla devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz