Trump, Kuzey Kor’ye karşı ‘birlik’ çağrısı yaptı

Asya turunda Japonya Başbakanı Abe ile bir araya gelen Trump, Kuzey Kore konusunda önemli mesajlar vererek birlik olunması gerektiğini söyledi.


Trump, Kuzey Kor’ye karşı ‘birlik’ çağrısı yaptı

ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Abe, Kuzey Kore’ye karşı ’birlik’ mesajı verdi.

Abe, ABD Başkanı Trump’la çok uzun süreli görüşmeler yaptığını, Japonya ile ABD başkanı arasında daha önce bu kadar uzun görüşmelerin olmadığını belirtti. Abe, Trump’la dünya meselelerini, Kuzey Kore meselesini ve iki ilişkiler ile alakalı görüşmeler yaptığını belirtti. Abe, Trump’ın bölgeye yaptığı ilk ziyarette önce Japonya’yı ziyaret etmesine de değinerek, “Bu ziyarette tüm dünyaya sarsılmaz ABD Japon dostluğunu gösterdik” şeklinde konuştu. Abe, Donald Trump’la Kuzey Kore’ye karşı alınacak önlemler ile alakalı tam bir mutabakat içinde oldukların belirtti. Abe, ABD’nin tüm seçeneklerin masada olduğu görüşünü paylaştığını söyleyerek yirmi küsur senedir uluslararası topluluğun Kuzey Kore ile diyalog teşebbüsünde bulunduğuna vurgu yaparak, 1994’da çerçeve anlaşması yapıldığı ve 2006’da 6 taraf anlaşması yapıldığında Kuzey Kore’nin nükleer programını bırakacağını söylediğini fakat her seferinde verdiği sözden caydığına vurgu yaptı. Abe, bu görüşmeleri Kuzey Kore’nin Nükleer füze geliştirmek için zaman kazanmak amacıyla yaptığını söyledi. Abe “Sadece diyalog için diyaloğun bir manası yoktur. Şimdi artık diyalog zamanı değil. Kuzey Kore’ye karşı mümkün olan en büyük baskının uygulanması zamanıdır. Kuzey Kore’nin siyasetini değiştirmesi için Japonya ve ABD’nin uluslararası topluluğa önderlik yaparak mümkün olan tüm vasıtalarla Kuzey Kore’ye en üst seviyede baskı yapmasını salama zamanıdır. Çin’in, nükleer programını terk etmesi için Kuzey Kore’ye baskı yapmışı gerekiyor” şeklinde konuştu. Abe, Japonya’nın Kuzey Kore’ye ait 35 kuruluş ve kişinin Japonya’daki varlıklarını donduracağını belirtti. Abe, ABD ve Japonya’nın Kuzey Kore meselesinde bir an önce karar vermek için çalışacaklarını belirtti.

ABD Japonya ile ikili ilişkileri de görüştüklerini de söyleyen Abe, bölgenin kalkınması için ABD ile beraber çalışacaklarını belirterek ticari güvenliğe dikkat çekti.

TRUMP

Donald Trump ise Sutherland Spring’de bir kiliseye yapılan saldırıya değinerek, “Onlara dualarımı göndermek istiyorum. Teksas’da Sutherland Spring’de güzel bir yerde, harika biryerde, kiliseye yapılan korkunç saldırıda yaşamına kaybedenler için derin taziyelerimi sunmak istiyorum. İnanılmaz insanlar. Bunun olacağını asla düşünemezlerdi. Onlara taziyelerimi sunuyorum. ABD halkı trajik zamanlarda, bu zor zamanlarda bir araya gelir. Bu zamanlarda biz her zaman daha kuvvetliyiz. Tüm Amerikan halkı yaralılar için dua ediyor. Sizi destekliyor ve acınızı paylaşıyor” şeklinde konuştu.

JAPONLARA ÖVGÜ, KUZEY KORE’YE UYARI

Trump, Japon halkı ve Başbakan Abe’ye övgü dolu sözler belirtti. Trump Japon halkıyla beraber yapacakları büyük şeyler olduğunu ve bunları yapmaya devam ettiklerini belirtti. Trump başkan seçildikten sonra kendisini ilk ziyaret eden kişinin Japonya Başbakanı Abe olduğunu hatırlatarak “Başkan seçilmemin ardandan siz beni ziyaret eden ilk lider oldunuz. Şimdi, tarihi ilişkilerimizi sürdürmek için sizin ülkenize gelmek benim için bir şereftir. Bu benim pasifik ülkelerine yaptığım ilk ziyaret. İlk ziyareti siz dostuma yapmış olmam beni heyecanlandırdı. Öbür ülkelere de gideceğim. Ticari ve askeri konularda da işbirliğimizi geliştireceğiz. Yapacak çok işimiz var. Sizinle bir arada olmak büyük bir onurdur. Japonya çok özel bir yer. Japon halkı cevval. Şehirleriniz canlı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birini inşa ettiniz. Bizim ki kadar büyük olup olmadığını bilmiyorum. Böyle ilerlemeye devam edeceğiz. Ama siz ikinci olacaksınız. Japon halkı zengin kültür ve geleneklerine bağlı bulunuyor. Geçmişe saygı işitmek ilerlemek için iyi bir temeldir. Ülkelerimiz devamlı bir bağlılık sürdürüyor. Beraber zorluklarla ve fırsatlarla karşı kaşıya bulunuyoruz. Zorlukları beraber dostluk ve müttefik olarak beraber karşılayacağız. Tehlikeli bir rejim olan Kuzey Kore’ye karşı beraber çalışıyoruz. Bu rejim kanunsuz nükleer silahlanma çalışmaları sürdürüyor. Balistik füze kullanıyor. Tam da Japonya’nın üzerinden füze fırlatıyor. Bu medeni dünyaya ve barışına bir tehlike arz ediyor. Stratejik sabır dönemi bitti. Kimileri benim sözlerimin çok sert olduğun belirtiyor. ABD Kuzey Kore’nin tehdidine karşı Japon halkının yanındadır. ABD’nin Japonya’da 50 bin askeri bulunuyor. Güney Kore’de ise 33 bin ABD askeri konuşlandırılmış vaziyette. ABD ve Japon askeri personeli beraber çalışıp tatbikat yapıyor. Güvenlik ve egemenlik için beraber yan yana duracaklar. Japon halkına ABD askerine kaşı ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkür ediyoruz. ABD Japonya ile ekonomik işbirliğini artırmak istiyor. İki ülke arasında adil bir ticaret yapmak istiyoruz. Japonya ile ticaret açığının kapatılması için ABD mallarının Japonya’ya girme imkânı olmasını istiyoruz. Bilim teknoloji ve tıp alanında işbirliği yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Suudi Prensten Skandal Açıklama: Arkamda Trump Ailesi Var!

Suudi Prensten Skandal Açıklama: Arkamda Trump Ailesi Var!

11 prensin tutuklanmasıyla dünya gündemine gelen Suudi Arabistan'da, veliaht prens Salman'ın sözleri olay yarattı. Salman, "Trump ailesi arkamda" ifadelerini kullanarak adeta düşmanlarına meydan okudu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz