Trump’tan öğretmenler için silah taşıma yetkisi verecek

Florida’da bir okulda 17 kişinin öldüğü silahlı saldırıdan kurtulmayı başaran öğrenciler ve ailelerini Beyaz Saray’da ağırlayan Trump, okullardaki eğitim görevlilerinin yüzde 20’sine silah taşıma yetkisi verme hakkında çalışmalar yapacaklarını açıkladı.


Trump’tan öğretmenler için silah taşıma yetkisi verecek

ABD Başkanı Donald Trump, Florida eyaleti Parkland bölgesinde bir lisede 17 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı üstüne öğretmenlerin silahlandırılmasının bu tür saldırılara karşı daha etkili olabileceğini belirtti.

Trump, Florida’daki lise saldırısından kurtulan öğrenciler ve aileleri ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Öğrencilerin saldırı günü yaşadıklarını ve bazı ebeveynlerini dinledikten sonra konuşan Trump, “Eğer silah kullanmayı bilen bir öğretmeniniz olsaydı saldırıyı çok daha hızlı durdurabilirdi.” şeklinde konuştu.

Lisede bazı öğretmenlerin saldırı esnasında kaçışmak vaziyetinde kaldığını hatırlatan Trump, okulda kimi görevlilerin en azından silah taşıma vaziyeti olsa bu davranışın yerine saldırganı durdurmayı deneyebileceğini dile getirdi.

Polisin Florida’daki lise saldırısının başlamasından 8 dakika sonra olay yerine geldiğini söyleyen Trump, okullardaki eğitim görevlilerinin yüzde 20’sine silah taşıma yetkisi verilmesi konusunu değerlendireceklerini bildirdi.

“Gizli taşıma” olarak nitelendirdiği bu uygulamanın silahlara çok aşina kişiler için geçerli olacağını anlatan Trump, “Öğretmenler üzerlerinde saklı olarak silah taşıyacaklar. Özel eğitimden geçirilecekler ve manyaklar için artık silahsız alan kalmamış olacak.” diyerek konuştu.

Florida eyaletine bağlı Broward şehrinde 19 yaşındaki Nikolaus Cruz’un Stoneman Douglas Lisesine düzenlediği silahlı saldırıda 17 kişi ölmüştü.

Amerikan basınında yer verilen haberlerde Cruz’un, “Florida Cumhuriyeti” isimli beyaz ırkçı bir gruba mensup olduğu ve Müslümanlar ile siyahilerden “nefret ettiği” söylenmişti.

Sosyal medyadaki paylaşımlarında “profesyonel bir silahlı okul saldırganı olma” arzusunu ifade ettiği ortaya çıkan Cruz’un, daha önce iki defa “saldırı düzenleyeceği” yönünde tehdit mesajları paylaştığı aktarılmıştı.

Saldırganın AR-15 tarzı yarı otomatik silah kullandığı ve silahı yasal olarak temin ettiği de kaydedilmişti.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ise failin “öldürme arzusu”, silah satın aldığı ve bir saldırı planlayabileceği yönünde geçen ay gelen istihbaratın ajanlarca soruşturulmadığını açıklamıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz