TSK, Esad milislerini en ufak hareketinde vuracak

Afrin’e gitmek isteyen Esad destekçisi milislere karşı, TSK’ya emir geldi. Her tür hareketlenme anında vurulacak.


TSK, Esad milislerini en ufak hareketinde vuracak

Zeytin Dalı Harekâtı’nın ilk gününden beri Esad’la YPG’nin anlaştığı ve rejim kuvvetlerinin Afrin’e girecekleri iddia ediliyordu fakat sahadaki parametreler ve koşullar bunun gerçekleşemeyeceğini gösterdi. Gazete Habertürk’ten Bülent Aydemir, Türkiye’nin başarılı biçimde bertaraf ettiği bu girişim hakkında şunları yazdı:

ANLAŞMA İDDİASI:

YPG, bu hamleyi yaparak Esad’la etkileşim ve iletişim halinde olduğunu, Halep’ten Afrin’e doğru giden yollara ve güzergâha hâkim olduğunu göstermeye çalıştı. “Buraya istediğim zaman takviye militan sokabiliyorum” mesajını vermek istedi.

AMAÇ PROPAGANDA:

Afrin kent merkezinde Esad ile uyumlu ya da müzahir kitleler TSK’nın operasyonuna karşı harekete geçirilmek istendi. Propaganda maksatlı bu girişimi, Reuters Haber Ajansı “YPG’ye yakın kaynaklara” dayandırarak geçti. “Milislerin Afrin’e girdikleri” haberi ise rejim ve Hizbullah yanlısı kaynaklarca manipüle edildi. Hizbullah ve rejim yanlısı Mayadin Televizyonu, araçlar içinde silahlı adamların görüntülerini yaydı. Buna Suriye Devlet Televizyonu eşlik etti.

ÖNCE GÜZERGÂH:

Krizin meydana geldiği ilk gün Bakanlar Kurulu toplantısı esnasında TSK’ya lüzumlu direktifler verildi. Türk Hava Güçleri jetleri tarafından bunların geçiş güzergâhları bombalandı. Obüsler de Harbul Sabah, Tel Cibbin, Hayfa Kallah köyleri civarındaki güzergâhları vurdu. Toplananlar, Afrin’e gitmekten vazgeçti.

SONRA YOLDA:

Sözde Afrin’e tahkimat yapmaya çalışanlar, önceki gün şanslarını tekrar denedi. Halep’in Şeyh Maksut Mahallesi’ne 3 kilometre mesafedeki 2 askeri kışlada toplanan silahlı milisler, gene gündüz vakti, F-16’lar ve SİHA’ların hedefi olabileceklerini bilerek, tuhaf görüntüler verdi. Aralarında Kürtler ve Baas Partisi mensupları vardı. Bu defa araçlarıyla ilerleyip Afrin’e doğru mesafe de aldılar fakat tam önlerine obüs mermileri düşünce geri dönüp kaçtılar.

TAM KUŞATMA

: Bu girişimin sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi Afrin’in tam kuşatılması konusundaki planlara hız verildi. TSK, rejimin ve YPG’nin propaganda araçlarıyla Afrin’e müdahale etmesine ve burayı baskılamasına izin vermeyecek. Afrin-Halep güzergâhına odaklanan TSK unsurları, burayı havadan ve karadan gözetleme araçlarıyla kuşatma altına aldı. Bölgede her tür hareketlenmeye anında karşılık verilerek vurulacak. Kısa zaman içinde buranın kara unsurlarıyla da kuşatılması amaçlanıyor. Mare-Tel Rifat hattı ve halen PKK’nın elinde bulunan Tel Rifat’ın batısı kontrol edilecek. Nubl ve Zahraa bölgelerine erişim tamamen kapatılacak.

YENİ GİRİŞİMLER:

Yeni hamlenin Afrin’deki YPG’lilerin rejim askeri giysisi giyip sivillerle beraber Afrin merkezde gösteri yapmaları, mühim noktalara Suriye bayrağı çekilmesi gibi eylemler olabileceği değerlendiriliyor. Bunları püskürtmeye karşı da bütün hazırlıklar yapılmış vaziyette.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Fransa Liginde PSG forması giyen Neymar, Marsilya maçında yaşadığı sakatlık ardından gözyaşlarına hakim olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz