TSK özel harekat birlikleri Afrin’de Darmık Dağı’na çıktı! 823 terörist öldürüldü

Zeytin Dalı Harekâtı tüm hızlıyla devam ederken, TSK’nın özel harekat birlikleri Darmık Dağı’nı teröristlerden arındırdı ve Türk bayrağını dağın zirvesine dikti. Operasyon başladığından bu yana 823 PKK/PYD’li terörist öldürüldü.


TSK özel harekat birlikleri Afrin’de Darmık Dağı’na çıktı! 823 terörist öldürüldü

Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nda dün itibarıyla 14. gün geride kaldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nce terör örgütü PYD/PKK’dan arındırılan Darmık Dağı’na komandolarca Türk bayrağı asıldı.

ÖZEL BİRLİKLER DARMIK DAĞI’NI TEMİZLEDİ

Afrin’in kuzeybatısında stratejik öneme sahip Darmık Dağı’ndan harekatın başladığı 20 Ocak’tan bu yana terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Kilis’e roket saldırıları düzenleniyordu. Hava ve karadan ateş altına alınan bölgeye giren komandolar, dağı terör örgütünden temizledi. Harekâta katılan 57. Komando Taburu’ndan bir asker tarafından kayda alınan görüntülerde, dağın zirvesine çıkan başka bir askerin “Türk milletine armağandır” diye elindeki Türk bayrağını diktiği görülüyor. Kayıtta, görüntüyü çeken kişinin “Darmık Dağı alındı, Marşımız Kilis’in sınırından başlayarak Türk toprakları” ifadesini kullandığı duyuluyor. Görüntünün son bölümünde ise ele geçirilen zirvede bekleyen komandolar yer alıyor.

RACU’DA YOĞUNLAŞTI

Genelkurmay Başkanlığı, başarıyla süren Zeytin Dalı Harekâtı’nda 823 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Terör örgütü YPG hedefleri F-16’lar tarafından gün boyu bombalandı. TSK’nın özel operasyon birlikleri de Bülbül kasabasının üzerinde yer verilen Darmık Dağı’na çıkarma yaptı. Bülbül kasabasının ele geçirilmesi ardından harekât Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede yer verilen Afrin’in batısındaki Racu ilçesinde yoğunlaştı. 20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında TSK ve ÖSO, Afrin’i çevreleyen yedi beldeden biri olan kuzeyindeki Bülbül kasabası ve çevresindeki köyleri ele geçirdi. Böylece ilk defa bir belde ele geçirilmiş oldu. Bülbül’ün yanı sıra çevresindeki Şenkal, Kurni, Bak Uşağı, Zara ve Ali Kar köylerinde de denetim TSK’ya geçti.

ZORLU ENGELİ AŞTILAR

Bülbül beldesi ve çevresinin denetim altına alınması ile beraber kuzeyde hedeflenen iki cep alanı birleşti. Böylece bu bölgede hedeflenen güvenlik koridoruna da ulaşılmış oldu. Bülbül kasabası ve köylerin alınması ile terör örgütü, doğu, batı hatlarından sonra, kuzey cephesinde de darbe aldı. Kısa zaman önce Afrin’in doğu cephesinin en kritik savunma hattı Burseya Dağı’nın düşmesi sonrası batı cephesinde yer verilen Racu ve Cinderes ilçeleri sınırlarında stratejik tepeler ve köylerin alınması ile TSK ve ÖSO güçleri Afrin yolundaki zorlu engeli aştı.

TEPEDEKİ NOKTALAR VURULDU

Afrin’in kuzey batısında Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede yer verilen Racu ilçesi çevresindeki köylerdeki YPG hedeflerine yönelik dün havadan ve karadan kapsamlı operasyon başlatıldı. Racu’ya ulaşan stratejik tepeler, F-16’lar, sınırdan da obüsler ve tanklar tarafından yoğun bombalandı. Yoğun bombardımanın sonrasında TSK’nın özel operasyon timleri ve ÖSO gruplarınca karadan harekât başlattı. Çatışmalar Racu ilçesine bağlı Kevre Ker tepesinde yoğunlaştı. Çatışma bölgesindeki YPG hedefleri, kara birliklerinin ilerlemesini temin etmek için vuruldu. Kritik savunma hattı Burseya Dağı ve çevresinde de tamamen kontrol sağlanarak bölgede geçici askeri üs kurulma çalışması başlatıldı. Dağlık bölgede kurulacak askeri üstte Afrin’e yönelik harekât planlaması yapılacak.

HAREKÂTTA 823 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Genelkurmay Başkanlığı dün sabah başarıyla süren Zeytin Dalı Harekâtı’nda 823 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ üyesi teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Hava Güçleri tarafından düzenlenen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 6 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 12 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü üyesi etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 823 olmuştur. Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı biçimde başarıyla devam etmektedir.”

Kaynak: Milliyet

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz