TÜİK Açıkladı: İşgücü maliyetinde artış

Önceki senelere oranla artış gösteren işgücü maliyeti rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Buna göre artışın yüzde 12.3 olduğu belirlendi. En yüksek artış Madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe meydana geldi


TÜİK Açıkladı: İşgücü maliyetinde artış

Saatlik işgücü maliyeti endeksi 2017 senesi üçüncü çeyreğinde yüzde 12,3 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 senesi üçüncü çeyrek (Temmuz-Eylül) işgücü maliyeti endeksini açıkladı. Buna göre; takvim etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi 2017 senesi III. çeyreğinde, bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 12,3 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 13,3, inşaat sektöründe yüzde 15,4 ve hizmet sektöründe yüzde 11,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 17,6 ile B (Madencilik ve taş ocakçılığı) sektöründe gerçekleşti.

SAATLİK KAZANÇ ENDEKSİ YÜZDE 12,4 ARTTI

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2017 senesi III. çeyreğinde, bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 12,4 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 13,5, inşaat sektöründe yüzde 15,6 ve hizmet sektöründe yüzde 11,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 15,6 ile F (İnşaat) sektöründe gerçekleşti.

SAATLİK KAZANÇ DIŞI İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ YÜZDE 12,1 ARTTI

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 2017 senesi III. çeyreğinde, bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 12,1 arttı. Endeks; sanayi sektöründe yüzde 12,5, inşaat sektöründe yüzde 14,8 ve hizmet sektöründe yüzde 11,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 25 ile B (Madencilik ve taş ocakçılığı) sektöründe gerçekleşti

İlginizi Çekebilir

Yurt dışı üretici fiyat endeksi Ekim ayında yükselişe geçti

Yurt dışı üretici fiyat endeksi Ekim ayında yükselişe geçti

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre yurt dışı üretici fiyat endeksi Ekim ayı için yükselişe geçerek 4,26 olarak belirlendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz