Tunus’da ekonomik kriz halkı sokağa döktü! 237 kişi gözaltında

Tunus’ta hayat pahalılığını protesto eden göstericilerle polis arasında çatışma başladı. 3’üncü gününde 20’den fazla şehre sıçrayan gösterilerde 237 kişi gözaltına alındı.


Tunus’da ekonomik kriz halkı sokağa döktü! 237 kişi gözaltında

20’den fazla şehirde sokağa çıkan protestocular polisle çatıştı, geniş çaplı gösteriler başkent Tunus’a da sıçradı. Yaşam pahalılığı ve yüksek fiyatlara karşı gösteri yapanları polis biber gazıyla dağıtıyor. Uluslararası ajanslar, çok sayıda gözaltı fotoğrafını dünyaya geçiyor.

PROTESTOLAR YAYILIYOR

Arap Baharı’nın başladığı ülke Tunus’ta üçüncü gününü geride bırakan protesto gösterileri yayılıyor.

Reuters haber ajansı, 20’den fazla şehirde göstericilerin polis istasyonları, hükümet binalarını hedef aldığını bildiriyor. Anadolu Ajansı, protestoların başkent Tunus’a da sıçradığını ve Zahruni semtinde göstericilerin yol kapatmayı denediğini aktarıyor. Uluslararası haber ajansları, başkent Tunus’tan çok sayıda gözaltı fotoğrafını dünyaya servis etti.

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİLER

Polis kuvvetleri ise, başkent Tunus ve Tabarba gibi şehirlerde sokağa dökülen kitleye karşı biber gazı kullandı. Kayrevan, Nabil, Susa, Kasrine gibi öbür vilayetlerde de polis ve göstericiler çatıştı, bazı şehirlerde gene yağma olayları meydana geldi.

237 PROTESTOCU GÖZALTINA ALINDI

Tunus yönetimi, şimdiye kadar 50 polisin yaralandığı gösterilerde 237 protestocunun gözaltına alındığını açıkladı.

55 yaşındaki bir erkek göstericinin hayatını kaybettiği Tabarba’da polis ekipleri bazı evlere baskınlar düzenledi ve yeni gözaltılar var.

Ülkede önceki gün bir Yahudi okuluna molotofkokteylleri atılmıştı.

İKTİDAR VE MUHALEFETTEN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Ülkeyi çalkalayan gösteriler, Başbakan Yusuf Şahid ile muhalefetteki sol oluşum Halkçı Cephe arasında karşılıklı suçlamalara yol açtı. Şiddet olaylarının kabul edilemeyeceğini söyleyen Başbakan Şahid, protesto ve yağmalara katılanların Halkçı Cephe tarafından kışkırtıldığını savundu.

Mecliste 15 milletvekili bulunan Halkçı Cephe ise şiddet olaylarının hükümetin işine yaradığını açıkladı.

YILBAŞINDA ZAM YAĞMURU

Hafta sonu patlayan gösteri dalgasında öfkeli kalabalıklar, yaşam pahalılığı ve artan fiyatları protesto ediyor. Tunus yönetiminin yeni seneyle beraber akaryakıttan kozmetiğe birçok ithal ürüne zam yapması ve vergileri artırması, büyük öfkeye yol açmış vaziyette. Zamlanan ürünler arasında internet ve sebze-meyve de var.

Tunus’ta 2010 senesinin son günlerinde polisin seyyar satıcı tezgahına el koyduğu Muhammed Buazizi kendini ateşe vermiş ve Arap dünyasını kökünden değiştiren olaylar silsilesi başlamıştı.

Arap Baharı isimi verilen gösteri dalgası Mısır, Libya gibi ülkelerde yönetimi değiştirdi, Suriye’yi ise iç savaşa sürükledi.

Tunus’ta ise görece bir istikrar olsa da geçen senelerde ekonomi darboğaza girdi, 2015’te gerçekleşen iki büyük terör saldırısı ülkenin en mühim gelir kaynaklarından turizmi yok etti. Ülkedeki işsizlik oranı hayli yüksek.

İlginizi Çekebilir
Sendikası ile MESS anlaşamayınca binlerce işçi eyleme başladı!

Sendikası ile MESS anlaşamayınca binlerce işçi eyleme başladı!

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlanamamasından dolayı binlerce işçinin meydanlardaki eylemi devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz