Türk askeri Aden Körfezi’nde bir yıl daha görev yapacak

TSK’nın Aden Körfezi görevi bir yıl daha uzatıldı. Buna göre Mehmetçiğin Somali karasuları, Araap denizi ve mücavir bölgelerde bir yıl daha görev yapmasıyla ilgili tezkere TBMM Genel Kurulunda onaylandı.


Türk askeri Aden Körfezi’nde bir yıl daha görev yapacak

Tezkerede, TSK deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin biçimde muhafazası ve uluslararası toplumca yürütülen korsanlık/deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle müşterek mücadele harekatına aktif katılımda bulunulmasının sağlandığı, bu alanda BM sistemi içinde ve bölgesel ölçekte oynanan rolün ve görünürlüğün pekiştirilmesinin temin edildiği ifade edildi.

Anılan bölgelerde devam eden korsanlık/deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine cevaz veren BM Güvenlik Konseyinin alakalı kararlarının süresinin son olarak 7 Kasım 2017 tarihli kararla bir sene daha uzatıldığı anımsatılan tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görevlendirilmesi için 10 Şubat 2009 tarihli TBMM kararıyla hükümete verilen ve son olarak 8 Şubat 2017 tarihli ve 1136 sayılı karar ile 10 Şubat 2017 tarihinden itibaren bir sene uzatılan izin süresinin, anılan kararlarda tespit edilen ilke ve esaslar dahilinde, 10 Şubat 2018 tarihinden itibaren bir sene daha uzatılması, öte yandan denizde terörizmle mücadele harekatlarına katkı sağlanabilmesi amacıyla unsurlarımızın bölge ülkeleri karasuları dışında, denizde terörizmle mücadele görevi için yetkilendirilmeleri ve bununla alakalı lüzumlu düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için izin verilmesini anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz