Türk ordusu Afrin’de teröristleri hilal taktiğiyle kuşattı

Afrin harekatıyla alakalı bilgi veren askeri yetkili, “TSK hedeflenenin üstünde bir hızla ve üstün başarıyla harekâtı devam ettiriyor. Mehmetçik, Afrin’i hilal taktiğiyle kuşattı.” ifadelerini kullandı.


Türk ordusu Afrin’de teröristleri hilal taktiğiyle kuşattı

Afrin harekâtının 13’üncü gününde TSK’nın ilerleyişi devam ediyor. Milliyet’e konuşan, cephe hattında görevli bir askeri yetkili, farklı noktalardan Afrin’e ‘hilal’ biçiminde cephe açan TSK’nın beklenin üstünde hızlı ve üstün başarı göstermesini birden çok sebebe bağlayarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kusursuz plan yaptığını belirtti.

KÖY MEZRALAR TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı’nın 13’ncü gününde Afrin’in kuzeyinden hareket eden birlikler, İsimsiz Tepe’yi teröristlerden temizledikten sonra etrafındaki köy ve mezraları da terörden arındırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz gece silahlı kuvvetlerin mevzilerinde sızma girişimi, tank ve zırhlı personel taşıyıcıların (ZPT), gece görüş sistemlerinden belirlendi.

Anında müdahale ile teröristler etkisiz hale getirilirken gün içinde de mayın ve tuzaklara karşı arama faaliyetleri gerçekleştirildi. Yoğun yağışların etkisiyle bozulan yollar istihkam birlikleri tarafından düzeltildi. Engebeli arazilere ise palet yerleştirildi.

“TSK ÇOK CİDDİ ÇALIŞMA YAPTI”

Bölgedeki silahlı kuvvetlerin sayısı ile alakalı kesin bilgi vermekten kaçınan bir askeri yetkili Milliyet’e mühim açıklamalarda bulundu. Yetkili, PYD/PKK’lıların kuvvetli direnç gösterememesinin birden çok sebebi olduğunu belirtiyor. Teröristlerin savaşı, şehir merkezine çekmeye çalıştıklarının doğru olduğunu fakat tek nedenin bu olmadığını söyleyen yetkili, “Bu harekat öncesinde TSK çok ciddi çalışma yaptı” diyor.

Dünya ordularının bu harekatı yakından takip ettiğini de sözlerine ekleyen yetkili, şu bilgileri veriyor, “TSK’nın yüksek konsantrasyon ve motivasyonu, hem anlık ve hem genel manada istihbarat kanallarının kusursuz çalışması, terörist faaliyetlere karşı ani refleks gösterilmesi, yerel halkla sıkı işbirliği, muhalif grupların koordinasyonu ve doğru yönlendirilmesi ile komuta kademesinin sevk ve idareyi hızlı bir biçimde yerine getirmesi, karşı tarafın direncini en baştan kırdı”

“HAREKAT İYİ PLANLANMIŞ”

Bu harekata ikinci bir isim verilmesi gerekirse, “Hilal Harekatı” denmesinin doğru olacağını da sözlerine ekleyen yetkili şunları belirtiyor, “Şu ana kadar kusursuz devam eden operasyonda en büyük pay kuşkusuz harekatın iyi planlanmış olmasında yatıyor.

Bir ucu Cinderes’te başlayan ve Afrin’i merkeze alacak biçimde Basraya bölgesine kadar uzanan hatta baktığımızda hilal biçiminde olduğunu görüyoruz. TSK unsurları, bu hilali her geçen gün daraltarak yazın kavurucu sıcaklarına kalmadan tamamlayacak.”

JÖH ve PÖH GÖREV ALACAK

Teröristlerin çatışmaları Afrin merkezinde karşılamayı yeğlediğini de söyleyen askeri yetkili, “Teröristlerin yerleşim yerlerinde çok sayıda hendek kazdığını, mayın ve EYP döşediğini biliyoruz. Sur ve Cizre’de olduğu gibi şehir merkezinde çatışmalara karşı, TSK hazırlığını çoktan yaptı. Kara operasyonlarında başarı kazanan TSK’nın meskûn mahal operasyonlarında da Jandarma Özel harekâtı (JÖH) ve Polis Özel harekâtı (PÖH), TSK’nın özel güçleriyle beraber görev alacak” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz