Türk ve Yunan botları Kardak kıyılarından çekiliyor

Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden Kardak gerginliği arka arkaya yapılan açıklamalarla tehlikeli bir boyuta gelmişti. Ancak Yunan basınında yapılan açıklamaya göre Türk ve Yunan botları bölgeden çekilerek gerginliği bitirdi.


Türk ve Yunan botları Kardak kıyılarından çekiliyor

Hafat içerisinde Ege Denizi’nde Kardak kayalıkları açıklarında Türk ve Yunan sahil güvenlik botları arasında gerginlik meydana gelmiş, bir Türk sahil güvenlik gemisi, Yunan sahil güvenlik botuna çarpmıştı.

İki ülke arasında gerginliğe neden olan bu hamle sonrası karşılıklı açıklamalar tansiyonun iyice yükselmesine neden olmuştu.

Belarus’a giden Başbakan Yıldırım, uçuş öncesi yaptığı açıklamalarda, Kardak krizine değinmiş, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonda görüştüğünü söyleyen Başbakan “Son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde bazı ihlaller olmuş ve buna karşılık verilmiştir. Bundan sonrasının daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve devamlı iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık. Gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını açık sözlülükle kendisine ifade ettik. Sanıyorum mayıs ayında bir NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin Genelkurmay Başkanları da bir araya gelip sahadaki bu meydana gelen sorunların daha da tırmanmaması için lüzumlu önlemleri karşılıklı görüşmüş olacaktır” demişti.

Yunanistan merkezli Ekathimerini gazetesi bugün manşete taşıdığı haberinde Kardak’ta meydana gelen krize değindi. Habere göre, Pazartesi akşamından bu yana Türk ve Yunan botlarının Kardak’tan çekildiği iddia edildi.

Bu arada Savunma Bakanı Panos Kammenos, Çarşamba günü Brüksel’de bulunan NATO muadillerine verdiği demeçte, Türkiye’nin kasıtlı olarak gerginliği tırmandığından şüphe işitmediğini belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz