Türk yapımı yerli üretim insansız hava aracında bir ilk!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından yapılan ve uydudan kontrol yeteneği ile görüş hattı ötesinde uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk insansız hava aracı sisteminin kabul testleri başarıyla gerçekleştirildi. 2 tane İHA ve alakalı sistemler Türk Hava Güçlerine teslim edildi.


Türk yapımı yerli üretim insansız hava aracında bir ilk!

Yeni nesil yararlı yüklerin entegrasyonu ve milli olanaklar ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol bilgisayarı,milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli IFF ile emniyet ve operasyon yeteneği olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı.

Hava Güçleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimlerine 2017 senesinin Ekim ayında başlanarak, eğitimler başarıyla tamamlandı.

MÜHENDİSLER VE YERLİ FİRMALAR GURURUMUZ OLDU

TAI, mühendislerin özenli çalışmaları ve yerli şirketlerin verdiği desteklerle, milli ve yerli olanakları bir araya getirerek ülkemizdeki savunma sanayi başarısını artırmakta iddialı olmaya devam etti. AR-GE ve imalat çalışmalarını başarıyla yürüten TAI, Türk Savunma Sanayi’nin en mühim projeleri arasında gösterilen ANKA-S’nin ilk aşamalarını başarıyla tamamladı.

ANKA-S KAPSAMINDA KAZANILAN KABİLİYETLER

ANKA-S Hava Güçleri Komutanlığına stratejik güç katacak bir sistemdir. Aynı anda 6 tane hava aracı uydu üstünden kontrol edilebilecek. Bilgi güvenliği ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartıldı. Bütün haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. Veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunmaktadır. Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazırdır.

Görevler tam olarak simüle edilmekte olup, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil vaziyet üslerine iniş yapabilmektedir. Link kaybı vaziyetinde tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebilmektedir. Öte yandan, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş nitelikleri ile görev odaklı uçuş sağlamaktadır.

Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamera ile teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesi ile hava-yer/yer – yer haberleşme desteği sağlanmaktadır

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz