Türkiye ABD’den 11 Milyar Dolarlık 40 Uçak Siparişi Verdi

Erdoğan ve Trump görüşmesinin samimi bir ortamda geçtiğini ve görüşme sonucunda Türkiye’nin ABD’den 40 adet uçak aldığı açıklandı.


Türkiye ABD’den 11 Milyar Dolarlık 40 Uçak Siparişi Verdi

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşme ile ilgili olarak dün birçok iddia ortaya atılmış ve Erdoğan’ın hakkında görüşmede neler konuşacak olduğuna dair tahminler yürütülmüştü. Ancak görüşme beklendiği gibi kısa sürmedi ve tam 50 dakika boyunca iki dost birlikte görüştü. ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birbirlerine “dostum” diye hitap ederken, iki liderin Türkiye ve sınırında yaşanan terör örgütü ve savaş sorunlarını görüştükleri, aralarında Barzani konusunda her iki ülkenin aynı tavrı sergilemesi ve düşüncesi konusunda görüşmeler yapıldı. Ancak görüşmeler sadece bununla da sınırlı kalmadı.

40 UÇAK SATIN ALDIK

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, arasında yapılan görüşmede THY tarafından istenen 40 adet 787-9 Dremliner tipi uçak almayı planladıkları ve bu konuda iki lider arasında görüşme yapılarak anlaşma sağlandığı açıklandı. THY 40 adet 787-9 Dremliner tipi uçak için toplamda 11 milyar dolarlık bir ödeme yapacak olurken, Boeing şirketi de verilen siparişler dolayısı ile 787-9 Dremliner üretimi %17 oranında arttıracak.

GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ

Erdoğan ve Trump arasındaki görüşmenin ayrıntıları net olarak açıklanmasa da toplantının olumlu geçtiği düşünülüyor. Erdoğan’ın bir önceki ABD ziyaretinde Trump ile görüşmesi sadece 20 dakika kadar sürmüş buda eleştirilere sebep olmuştu. İki lider arasında varılan mutabakatlar ile ilgili daha detaylı açıklamalar bekleniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz