Türkiye Avrupa’da idam cezasına karşı oy kullandı

Türkiye Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından düzenlenen oturumda idam yasasına karşı çıkarak tüm dünyayı şaşırttı.


Türkiye Avrupa’da idam cezasına karşı oy kullandı

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından düzenlenen oturumda idam karşıtı oy kullanan Türkiye, tüm dünyayı şaşırttı. Türkiye’de Erdoğan tarafından idam cezası seçim vaadi olarak açıklanmış ve bunun parlamento tarafından kendisine verilmesi istenirken, aslında istemesi durumunda kendisinin bu cezayı Meclis’ten geçirebilecek olduğu, KHK’lar ile yapıldığı gibi bunu yapmanın basit bir iş olduğu ortaya çıkmıştı. Muhalefet lideri CHP bu konuda çok tartışılacak açıklamalarda bulunmuş ve Türkiye’de idam gibi bir uygulamanın söz konusu olamayacağını defalarca dile getirmişti.

SEÇİM VAADİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Ancak Erdoğan tarafından seçimlerden sonra seslendirilmeyen idam cezası ile ilgili olarak Türkiye’nin ve Erdoğan’ın AB ve ABD’den gelen uyarılar sonucunda bu karardan vazgeçmek zorunda kaldıkları, bu karardan herkesin etkilenebilecek olduğu ve haksız idamların olabileceği düşüncesi ile idam cezasına karşı karşı çıkılması ve idam cezasının yasaklanması oylamasına destek verdiği açıklandı. İdam karşıtlığına destek olan Türkiye, bu tutumu ile dünyadan da merak uyandıran soruların sorulmasına neden oldu. Birçok vatandaş bu tutumun tutarsızlık olduğunu, seçim vaadi olarak bu tür insan haklarına aykırı açıklamaların ve vaatlerin kullanılmaması uyarısında bulundu.

İDAM CEZASI ARTIK İMKANSIZ

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği tarafından hazırlanan oylamada üye ülkelerin idam cezası karşıtlığı ve idam cezasının yasaklanması ile ilgili oylamadan geri dönemeyecek olduğu ve yaptırımların devreye sokulacak olduğu ifade edildi. Türkiye ise bu karara imza atması ile birlikte tüm tartışmalara son noktayı koyarak Türkiye’de bir daha idam cezasının hiçbir şart ve koşul altında uygulanamayacak olduğunu doğrulamış oldu. Bazı kesimler kısa vadede Türkiye’de idam cezasının getirileceğini düşünürken alınan bu karar hem Türkiye’de hem dünyada şok etkisi yarattı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz