Türkiye, IKBY Tarafından Yapılacak Referanduma Karşı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu, IKBY tarafından yapılacak olan bağımsızlık referandumu ile ilgili Türkiye’nin görüşünü tekrar dile getirdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi basınında çıkan Türkiye’nin IKBY’nin bağımsızlığını kabul edeceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Müftüoğlu, Türkiye’nin tutumunun net olduğunu ve böyle bir durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.


Türkiye, IKBY Tarafından Yapılacak Referanduma Karşı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, “IKBY’nin bağımsızlık referandumu düzenleme kararına karşı durduğumuzu her platformda ve her seviyede şüphelere yer vermeyecek biçimde dile getirilmiştir. Bu tutumumuzda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) basınında yer alan, Türkiye’nin referandum konusundaki tutumunu çarpıtan haberler hakkındaki bir soruya yanıt verdi.

‘Durumumuzda değişiklik yok’

IKBY’deki bazı haber ajanslarında yer alan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çevuşoğlu’nun “Belli şartların yerine getirilmesi durumunda Türkiye’nin IKBY’nin bağımsızlığını kabul edeceği” yönündeki ifadelerin tamamen mesnetsiz ve asılsız olduğunu söyleyen Müftüoğlu, “Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasının dış politikamızın vazgeçilmez ilkelerinden biri olduğu ve IKBY’nin bağımsızlık referandumu düzenleme kararına karşı olduğumuz her platformda ve her seviyede tereddüde mahal bırakmayacak biçimde dile getirilmiştir. Bu tutumumuzda herhangi bir değişiklik yoktur” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sınıra Tank ve Obüs topları gönderiliyor!

Sınıra Tank ve Obüs topları gönderiliyor!

Irak sınırından hareket eden tank ve obüs yüklü ortalama 20 araçlık askeri konvoy, Şanlıurfa'ya ulaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz