Türkiye Milli Savaş Uçağına 2030’da Kavuşacak

Yapımı için start verilen Milli Muharip Uçak Projesi’nin yol haritası netleşiyor. 2020 senesinin ortasında üretime başlanacak olan uçaklar, 2030’dan itibaren F16’ların yerine geçecek.


Türkiye Milli Savaş Uçağına 2030’da Kavuşacak

Yapımı için start verilen ve konsept çalışması bitmek üzere olan Milli Muharip Uçak Projesi’nin yol haritası netleşiyor. 2020’lerin ortasında üretime başlanacak olan uçaklar, 2030’dan itibaren F16’ların yerini alacak. Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye’nin en zorlu Ar-Ge sürecini barındıran proje için bu sene imzalanacak sözleşmeler doğrultusunda yol alınacak.

5. NESİL MUHARİP UÇAK ÜRETİLECEK

Başta ana yüklenici Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) olmak üzere proje kapsamında görev alan bütün paydaşlarla çalışmalar yürütülüyor. Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra yeteneği, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmaların neticesinde Türkiye; ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.

İNGİLİZLERLE ORTAK TASARIM

Bu sene ilk olarak motor seçiminin yapılması bekleniyor. Uçağın motorunun üretimine, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ile Kale Grubu- Rolls-Royce ortaklığı talip oldu. Seçimin tamamlanmasıyla bu konuda sözleşme imzalanacak. Motor sözleşmesini, görev sistemlerinin geliştirilmesi izleyecek. Öte yandan TAI ihtiyaç duyulan insan kaynağı için üniversitelerle çalışıyor.

ORDUYA UÇAN KALE TAKVİYESİ

Türk Silahlı Güçleri (TSK) envanteri, bu sene “uçan kale” A400M uçakları ve Chinook helikopterleriyle daha da kuvvetlenecek. Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre bu sene içinde Erciyes Projesi kapsamında modernizasyonu tamamlanan üç uçağın Hava Güçleri Komutanlığı’na teslim edilmesi de planlanıyor. A400M, 140 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip. 116 tam teçhizatlı asker taşıyabilen uçan kaleler, azami 37 ton yük taşıyabiliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Sis ve yağmurdan faydalanan savaş uçakları bomba yağdırdı!

Sis ve yağmurdan faydalanan savaş uçakları bomba yağdırdı!

Zeytin Dalı Harekâtının yedinci gününde bölgedeki sağanak yağış ve sis sebebiyle Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları daha etkin bir biçimde görevlerini yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz