Türkiye’nin milyonerleri yurt dışına yerleşiyor

Yurtdışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, son 3 yılda 13 bin milyonerin yurt dışına yerleştiğini söyledi.


Türkiye’nin milyonerleri yurt dışına yerleşiyor

CHP, beyin göçünü durduracak politikaların geliştirilip, yeni bir eylem planı hazırlanması için Meclis incelemesi istedi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından hazırlanan ve TBMM’ye sunulan araştırma önergesinde, “Türkiye tarihinin en yoğun beyin göçünü vermektedir. Yurttaşlar, gelecek ve güvenlik kaygısı nedeniyle Türkiye’den gitmenin yollarını aramakta ve başka ülkelere göç etmektedir” dendi. Son 3 senede 13 bin milyonerin de yurtdışına yerleştiği savunuldu.

EN ÇOK GÖÇ VEREN ÜLKE

Önergede, “Türkiye son senelerde ve hatta belki de tarihinin en yoğun beyin göçünü vermektedir. Yurttaşlar, gelecek ve güvenlik kaygısı nedeniyle Türkiye’den gitmenin yollarını aramakta ve başka ülkelere göç etmektedir” görüşü savunuldu. CHP’li vekil, “New World Wealth tarafından yapılan incelemeye göre, nüfusa ve milyoner sayısına göre en fazla göç veren ülke, Türkiye’dir” şeklinde konuştu ve şunları belirtti:

“2015’te bin olan sayı 2016’da 6 bin kişi olmuştur. Türkiye, geçen sene açıklanan rapora göre göç listesinde 5’inci ülkeyken bu sene açıklanan raporda 3’üncü ülke konumuna yükselmiştir. Son 3 senede 13 bin Türk milyoner ülkeyi terk etmiştir. Bunların 12 bini ise son 2 senede göç etmiştir. Türkiye’de hukuk, demokrasi ve insan hakları ihlalleri arttıkça gelecek kaygısı temelli olarak sermaye ve beyin göçü hızlanıyor.”

YURT İÇİ GÖÇ İZMİR’E

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle ‘yurtiçi göç’ ile alakalı da bir soru önergesi verdi. Bakan, 2017’de İstanbul’daki konut fiyatlarının yüzde 8.9, Bursa’da yüzde 25.9, Balıkesir’de yüzde 26.9, Antalya’da yüzde 10.1, İzmir’de ise yüzde 18.4 artış gösterdiğini vurguladı. Geçen sene kasım ayında ise Türkiye’deki konut fiyatlarında yaklaşık 0.48 artışa karşılık, İstanbul’da 0.09 düşüş olduğunu bildiren Bakan, “İzmir’de ise konut fiyatları, yüzde 1.44 artmıştır. Bu, orta sınıfın yurtiçindeki göç hareketinin göstergesidir. Zenginler yurtdışına, daha az zenginler ise yurtiçinde görece olarak daha demokratik ve özgür illere göç etmektedir” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz