Türkiye’nin S-400 siparişi ABD’yi çıldırttı

Rusya ile Türkiye arasında gerçekleştirilen S-400 füze anlaşması ile ABD’nin durumdan rahatsız olduğu söylentileri Rus basınında gündem konusu oldu.


Türkiye’nin S-400 siparişi ABD’yi çıldırttı

Türkiye’nin askeri anlamda geliştirdiği teknolojilerin yanı sıra Rusya ile yaptığı S-400 füze anlaşması da Avrupa’da geniş yankı uyandırdı. Rus askeri uzman Viktro Litovkin Türkiye’ye iki yıl içinde teslim edilecek olan füzelerin Amerika Birleşik Devletleri’ni rahatsız ettiğini ve Türk ordusuna ciddi anlamda katkı sağlayacağını kaydetti. Rus askeri uzmanın bu açıklamaları Amerikan hükümeti tarafından sessizlikle karşılanırken S-400 füzelerin yüksek menzil etkisi ve tahribat gücü dünyada örnek gösterilen bir performansa sahip.

TÜRKİYE’NİN GELİŞİM HAMLESİ

Rus ordusu ile Türk ordusunun ortaklaşa yürüttüğü gelişim sürecinde Ankara Rusya’dan S-400 füze siparişi vererek ordunun envanterine güçlü bir katkıda bulundu. Önümüzdeki iki yıl içinde tamamı teslim edilecek olan füzelerin yüksek menzili ve tahribat gücü savunma ve saldırı alanlarında ciddi bir katkı sağlıyor. Bu konuda açıklama yapan Rus askeri uzman Litovkin Türkiye’nin bu hamlesini değerlendirdi.

KURULAN DOSTLUK BAĞI BİR MESAJ NİTELİĞİNDE

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu ticaretten memnun olmadığını söyleyen Rus uzman Türkiye’nin siparişi sonrasında Trump yönetiminin kıskançlıktan çıldırdığını ve askeri anlamda elinde bulundurduğu gücü kaybetme korkusuna kapıldığını söyledi. Füzelerin teslimi ile daha da güçlenecek olan Türk ordusunun bölgedeki hakimiyetini artıracağını söyleyen Rus uzman Türk silahlı kuvvetleri ile Rus ordusunun dostluk bağı kurmasının dünyaya farklı bir mesaj verdiğini de sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz