Türkler Kuzey Irak bölgesinden tahliye ediliyor

Referandum sonrası Kuzey Irak bölgesine yapılacak olan olası bir askeri müdahale sebebiyle bölgedeki Türk çalışanlar tahliye edilmeye başlandı.


Türkler Kuzey Irak bölgesinden tahliye ediliyor

Irak Bölgesel Kürt yönetimi tarafından yapılan referandum ile ipler iyice gerildi. Türkiye Kuzey Irak’a askeri müdahale hazırlığı yaparken bugün sabah saatlerinden itibaren Kuzey Irak’ta çalışan Türk işçilerin tahliyesine başlandı. Irak’tan kalkan son uçak bu akşam saat 18:00’da İstanbul’a ulaşacak ve sonrasında askeri operasyon için düğmeye basılacak. Operasyon ile bölgede herhangi bir Kürt devleti kurulmasının önüne geçilecek ve Ankara Antlaşmasının maddelerinden biri olan Musul ve Kerkük maddeleri gereğince Türkiye hak iddia ettiği topraklarda askeri operasyon düzenleyebilecek. Gün içinde bölgede hareketliliğin artırılması bekleniyor.

TSK BÖLGEDE TAKVİYE OLUŞTURDU

Irak’ın kuzeyinde yaşanan hareketlilik ve sonrasındaki askeri operasyon ihtimali bölgedeki Türklerin tahliyesine neden oldu. Kuzey Irak bölgesinde Erbil’de çalışan Türk işçiler uçaklarla İstanbul’a getirilirken son uçak bu akşam 18:00 sularında kalkacak. Türkiye’nin sınır ötesi operasyonda bulunma ihtimaline karşı geliştirilen bu yöntemle işçiler güvenli bir şekilde memlekete getirilirken askeri anlamda da sınır hareketliliği devam ediyor. Sınırda askeri birlikleri artıran Türk Silahlı Kuvvetleri tankları da sıklaştırdı.

İRAN ERBİL’İ UYARMIŞTI

Sınırın ardında gerçekleştirilebilecek bir operasyon için meclis kararı çıkması gerekirken Kerkük operasyonu için meclis çoğunluğu yakalamış durumda. Askeri müdahaleye destek vermesi beklenen ülkeler ile İran ve Rusya olarak biliniyor. İran referandumun ilk günü Erbil’i tehdit ederek bağımsızlık girişimlerinin durdurulmasını talep etmişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz