‘Türksün’ diye kanı alınmadı gerekçe ise şaşkına çevirdi

Amerika’da kendi halinde yaşayan İbrahim Yaşasın, ilgili şubeye giderek kan bağışı yapmak istedi. Yaşasın’ın formu doldurmasının ardından, ‘’Türk olduğundan dolayı senden kan alamıyoruz’’ gibi bir ifade kullanıldı. Yaşasın bu durumdan şüphelendi ve olayın nedenini sordu. Görevli asıl nedeni, ‘Çernobil’ faciası olarak iletti.


‘Türksün’ diye kanı alınmadı gerekçe ise şaşkına çevirdi

İbrahim ve Yeşim Yaşasın çifti, Green Kart çerçevesinde Amerika’ya gitmeye hak kazandı. Çift olarak gittiler ve  Amerika’nın Florida Eyaleti’nde yaşamaya başladılar. Türkiye sistemine göre düzenli kan bağışı sisteminde yer alan Yaşasın, daha önce gördüğü ‘One Blood Foundation’ adlı kuruma kan bağışı yapmak için dilekçe verdi. Bağış formunu eksiksiz dolduran Yaşasın, kendisini hayretlere düşüren yanıtla karşı karşıya kaldı. Görevli cevap olarak, ‘’ Özür dilerim, Türk olduğundan dolayı senden kan alamıyoruz.’’ Dedi.

Irkçı Tutum Zannetti

Olayın en başında kendisine ırkçı bir tutum sergilediklerini düşünen Yaşasın, sinirlenerek kendisiyle ilgilenen görevliye ‘’ Bu suç kavramına girer, sizi şikayet edeceğim’’ gibi bir ifade kullandı. Daha sonra yaşanan durumları şu sözlerle açıkladı.

‘Bu kezde,  Türkiye’de yaşadığım yılları, Askerlik durumumu, 1986 yılında yumurta, çay, fındık gibi gıdalar yedirildi mi? Gibi ilginç soruları bana yönelttiler. Yediğimi söylediğim ve askerlik durumum hakkında bilgi istediler. Ardından o döneme ait fındık ve çay markalarını sordular. Onayladığım zaman ise, ‘’Çernobil patlamasında bölgede bulunan çaylar ve fındıklar, askeriyeye ve okullara dağıtılmış. Bundan dolayı Türklerin ve bazı ülke vatandaşlarının kanını almıyoruz.’’ Diye devam ettiler. Hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldım. Buna dair herhangi bir belge veya rapor verilmedi. Bu durum karşısında böyle bir önlem almaları, hem sistemlerine hayranlık bıraktı hem de şaşkına çevirdi. ‘’

Çernobil’in bireysel olma ihtimali

Habertürk Gazetesi muhabirlerinin ulaştığı ‘One Blood Foundation’dan yapılan açıklamada, “ ABD Federal Sağlık Kanunları’na göre 1980-1996 yılları arasında Türkiye’nin de olduğu Avrupa ülkelerinde en az 5 ay geçiren kişilerin kan bağışını kabul edemiyoruz” denildi. Bu kısıtlamalar doğal olarak, ülkelerinde olan vatandaşları da kapsıyor. Açıklama devam ederken ek olarak şu cümleler de yer söylendi.

“Özellikle Fransa ve İngiltere vatandaşlarını bir süre kabul etmedik. 21 ile 37 yaş arasında bulunan Avrupa vatandaşlarının kanları Creutzfeldt-Jakob hastalığı (CJD) ve deli dana hastalığının (BSE) taşıyıcısı olma sebebiyle kabul edilmiyor. Özellikle Çernobil faciasından sonra etkilenenlerin reddedilmesi söz konusu bile değil. Ama kan bağışı alan kişinin bireysel bir uygulaması olabiliyor. ‘’

Türkiye’de de Benzer Uygulama

Türkiye’de de bu tarz uygulamaların olduğunu aktaran Türk Kızılayı Kan Hizmetleri birim yöneticisi Dr. Metin Kalender, ‘’Türkiye herhangi bir ülkenin kanını almıyor diye bir şey söylemek mümkün değil ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün kendine has bazı kriterleri var. Türkiye’de kan alımıyla alakalı, seçim kriterleri Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı kan ve kan ürünleri rehberinde yer alan hususlara bağlı olarak değişmekte. Donör seçiminde donör hakkındaki bilgilere ulaşabileceğimiz form var. Bu form her ülkenin kendi standartlarına ve kurallarına göre değişiklik gösterir. Örneğin, ülkede sıtma hastalığı devam ederken hâl, bir diğerinde çoktan bu hastalık yok olmuştur. Bu nedenle sıtma hastalığı tehlikesinde olan bir vatandaş , bu hastalığın hiç görülmediği bir ülkede kan vermek isterse, bir süre için geri çevrilebilir. Konu, kişinin herhangi bir farklı ülke vatandaşı olması değil, kanın güvenliğini ilgilendiren bir husustur’’ diye konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
ABD’li Askerler, İncirlik’te Türk çocuklarını satın alıp Amerika’ya yollamış!

ABD’li Askerler, İncirlik’te Türk çocuklarını satın alıp Amerika’ya yollamış!

İncirlik'teki ABD'li askerlerin Türk çocuklarını ailelerinden para karşılığı aldıktan sonra, adlarını ve dinlerini de değiştirerek ülkelerine yollamış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz