Ukrayna karıştı: Saakaşvili’yi polisin elinden kaçırdılar

Kiev’de polisler tarafından tutuklu bulunan Saakaşvili sorguya götürüldüğü esnada sevenleri tarafından kaçırıldı.


Ukrayna karıştı: Saakaşvili’yi polisin elinden kaçırdılar

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu sabah gözaltına alınan eski Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, polisler tarafından sorgulamaya götürülürken göstericiler tarafından kaçırıldı.

Kastolnaya Caddesi’nde kaldığı evinde bu sabah arama yapılan, arama esnasında çatıya çıkarak intihar etmekle tehdit eden Gürcistan eski Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, serbest kaldı. Sabah saatlerinde tamamlanan aramanın sonrasında, güvenlik kuvvetleri tarafından gözaltına alınan Saakaşvili’nin içinde bulunduğu aracın etrafı göstericiler tarafından sarıldı. Caddenin çıkışına barikatlar kuran göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasında zaman zaman arbede meydana geldi.

Yaklaşık 300 asker ve polisin kordonunu aşan göstericiler, gözaltına alınan Saakaşvili’yi kaçırdı. Polis ise o esnada müdahale etmedi. Serbest kalan Saakaşvili’nin halkı gösteri yapmaları için Kiev’in merkezine çağırdığı görüldü.

Eylül ayında Polonya’dan münakaşalı biçimde Ukrayna’ya giren Saakaşvili, lideri olduğu Yeni Kuvvetler Partisi ile muhalefete başlamış, Ukrayna Parlamentosu yakınlarında protesto gösterileri düzenlemişti. 2013 senesinden bu yana ülkesine dönemeyen Saakaşvili ile ilgili, Gürcistan hükumeti bir müddet önce iade talebinde bulunmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
ABD ordusundan Ukrayna’ya savunma desteği

ABD ordusundan Ukrayna’ya savunma desteği

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusuna "savunma maksatlı geliştirilmiş savunma kapasiteleri" sağlanmasına karar verildiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz