17 Ağustos 2017 Perşembe

Uyuşma ve Karıncalanma

Her insanda görülebilen uyuşma ve karıncalanma sorunu birçok farklı nedenden görülebilir. Her bölgede farklı bir sorunun uyarısını verebilecek olan bu durum hafife alınmaması gereken ve en acil şekilde doktorunuza başvurmanızı gerektiren bir belirtidir.


Sol Kolda Uyuşma ve Karıncalanma;

  • Kolunuzda sürekli olarak kendini tekrar eden yani kronikleşmiş bir uyuşma ve karıncalanma durumuyla karşı karşıya iseniz, kalbinizle ilgili bir sorunun belirtisini görüyor olma ihtimaliniz çok yüksektir.
  • Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda en acil şekilde kalp/damar cerrahi bölümünden randevu alıp doktorunuza danışmanız sizin için sağlıklı olacaktır.
  • Uyuşma ve karıncalanma durumunuz müdahale anına kadar sabır edemeyeceğiniz bir halde ise ufak masajlarla durumu hafifletebilirsiniz.

Buna ek olarak kulaktan duyma bilgilerle ev ortamında müdahale yapmanız önerilmez.

Sürekli Basınç Gören Bölgede Uyuşma ve Karıncalanma;

Buna verilebilecek en güzel örnek uzun süre bacaklarımızı bükerek oturduğumuz pozisyonlardan sonra ayak ve bacaklarımız da oluşan uyuşma ve karıncalanma olacaktır.

Uyuşma ve karıncalanma durumu geçmeden ayağımızın üstüne basmamız kesinlikle doğru değildir. Uyuşmanın vermiş olduğu etkiyle ters bir basınç uygulayıp ayağımızı incitmemiz veyahut kırmamız dahi mümkündür.

Bir diğer örnek; kolumuzun üstüne başımızı koyarak uyuduğumuz zamanlarda da kolumuzda yoğun bir uyuşma ve karıncalanma olduğunu görürüz.

Bu tip durumlarda önce uyuşma sonra ise karıncalanma evresinin geçmesini sabırla beklemeliyiz.

Her iki etkinin toplamda geçme süresi 5-10 dakika arasında olacaktır.

Bacaklar ve Ayaklarda Görülen Uyuşma ve Karıncalanma;

Dışarıdan herhangi bir baskı veyahut basınç olmadığı halde bacaklarınız ve ayaklarınızda kronik olarak uyuşma ve karıncalanma sorunuyla karşılaşıyorsanız bunun çeşitli sebepleri olabilir.

Genellikle bu durum birkaç hastalığın habercisidir, bunlar; varis, damar daralması/tıkanıklığı, Raynaud gibi hastalıklardır.

Fakat tabi ki hiçbir problem olmamasına rağmen dönemsel bir sorun da yaşıyor olabilirsiniz bunun cevabını size en doğru şekilde hekiminiz verecektir.

Uyuşma ve karıncalanma sorununu vücudunuzun hangi bölgesinde görüyor olursanız olun, derhal bir hekime başvurun.

İlginizi Çekebilir

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Eğer sigara kullanan, gün içersinde çay ve kahve tüketimi oldukça fazla olan bir bireyseniz hiç şüphesiz karşılaştığınız en büyük problemlerden birisi de diş sararmasıdır. Her ne kadar kaliteli diş macunları kullansanız da içerdiği kimyasallar ile dişlerinizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz ve bu noktada doğal diş beyazlatma teknikleri ile en güzel sonucu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir