Uzmanlar uyarıyor: ‘Bu saatlerde sokağa çıkmayın’

Tekirdağ İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada vatandaşların mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaları tavsiye edildi. Uzmanlar gün içerisinde 10:00-16:00 saatleri arasında sıcaklığın ciddi anlamda etki ettiğini özelikle çocuklar ve engellilerin bu zaman diliminde dikkatli olması gerektiğini belirtti.


Uzmanlar uyarıyor: ‘Bu saatlerde sokağa çıkmayın’

Güneş ışınlarına dikkat

Halk Sağlığı Müdürlüğü uzmanları bebeklerde ve yaşlılarda terleme mekanizmasının işlevini her zaman yerine getiremediğini belirterek vücut ısısının dengelenemediğini söyledi. Artan nem oranı ve güneş ışınlarının direkt etkisi ile ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar dehigratasyon olarak bilinen ve aşırı sıvı kaybı ile seyreden rahatsızlıkların da bu mevsimde hayati tehlikelere yol açtığını kaydetti. Güneş ışınlarının D vitamini katkısının yanı sıra UV radyasyonu gibi olumsuz etkilerini de hatırlatan uzmanlar 10:00 ile 16:00 saatleri arasında bu ışınların yıkıcı etki yarattığını kaydetti.

Düzenli beslenme ve bol su tüketimi

Uzmanlar aşırı sıcaklarda dikkat etmesi gereken tehlike gruplarını 65 yaş üstü yaşlılar, 4 yaşından küçük çocuklar, hamileler ve kronik hastalığı olanlar olarak sıraladı. Düzenli olarak ilaç kullanan hastaların sıvı kaybının da etkisi ile böbrek yetmezliği ve tansiyon sorunlarıyla baş başa kalabileceğini söyleyen Halk Sağlığı ekipleri düzenli beslenme ve sıvı tüketiminin artırılması tavsiyelerinde bulundu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
İstanbul’a kar ne zaman yağacak? 23 Ocak hava raporu

İstanbul’a kar ne zaman yağacak? 23 Ocak hava raporu

Meteoroloji tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İstanbul'da sabah ve öğle saatlerinde hafif yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde hafif kar yağışı bekleniyor. Hava sıcaklığının Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz'de hissedilir derecede olmakla beraber, iç ve batı kesimlerde azalacağı düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz