Uzmanlara göre hamsi geçen sezona göre çok daha fazla avlandı!

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın: “Bu sezon Hamsi avı geçen seneden ortalama yüzde 50 daha çok oldu” “Daha önce 70-80 bin ton civarında avlanan Hamsi avı henüz sezonun bitmemesine karşın 150 bin tonu buldu”


Uzmanlara göre hamsi geçen sezona göre çok daha fazla avlandı!

Balıkçılar bu sezon Hamsi avının kısır geçtiğini belirtirken, su ürünleri araştırmacıları ise tam tersini belirtiyor.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, yaptıkları tespitlere göre bu sezon Hamsi avında önceki seneye göre ortalama yüzde 50 artış meydana geldiğini belirtti. Özellikle kamuoyunda bu sene Hamsi’nin önceki senelere göre çok daha az avlandığı algısının öne çıktığına dikkat çeken Aydın, daha önce 70-80 bin ton civarında avlanan Hamsi avının henüz sezonun bitmemesine karşın 150 bin tonu bulduğunu belirtti.

Hamsinin kısa zamanda av verdiğini ardından ise azaldığını ifade eden Aydın, “Deniz, üç boyutlu bir ortam ve kısa zamanlı verilerle bir şey yapamıyorsunuz. Bu manada TÜBİTAK’la başladığımız yolculuğumuz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile devam ediyor. Son zamanda göç balıklarını inceliyoruz. Hamsi, Palamut, Lüfer, Çaça ve İstavrit gibi ekonomik manada mühim balık türlerimiz var. Bunlar aynı zamanda ekolojinin de temelini oluşturuyorlar. Bu türlerin doğası gereği zaman zaman avlarında iniş çıkışlar meydana geliyor. Hiç avcılık yapmazsanız da evet artacak ama orada da bir iniş çıkış olacak. Bu işin doğasında var. Ancak bu sene Hamsi üstünde geçmiş senelere nazaran kamuoyunda az avlandığı biçiminde bir algı var. Halbuki bu yıl geçen seneden ortalama yüzde 50 daha çok avladık. Tespitimiz, çalışmalarımız henüz bitmedi ama 150 bin ton gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu da bize şunu gösteriyor. Bu sene, 250-300 bin tona göre az ama 70-80-100 bin tona göre de daha çok avladık. Dolayısıyla bunun bir döneme sıkışmış olması problem teşkil ediyor. Son senelerde hep bu şekilde. Kısa zaman içinde av veriyor sonra avcılık azalıyor. Mesela Lüfer ve Palamut’un çok olduğu zamanlarda o sene ve devam eden senelerde Hamsi’de azalma oluyor. Bunu net olarak 2005-2012 ve 2012-2016 seneleri arasında belirledik” şeklinde konuştu.

“Palamut avında dünya birincisiyiz”

Palamut avında Türkiye’nin dünya birinci olduğunu da kaydeden Aydın, “5 bin tonlardan başlayıp 70-80 bin tonlara varan palamut avımız var. Palamut avında dünyada birinciyiz. Bizden sonra Meksika geliyor. Dolayısıyla 5 türü (Hamsi, Palamut, Lüfer, Çaça ve İstavrit ) dahil ettiğimiz projedeki ürettiğimiz rakam çok mühim. Çünkü bu türler hem Türkiye balık imalatının yüzde 70-80’nini yaratıyor hem de bütün Akdeniz havzası, Karadeniz’i de içine aldığımızda yüzde 80’ninden fazlasını yaratıyor. Dolayısıyla bu türlerin çoğunluğunu biz avlıyoruz bununla alakalı çabayı da biz gösteriyoruz” diyerek konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz