Vale olmanın şartları belli oldu!

Son dönemde meydana gelen adli vakaları engellemek maksadıyla otopark görevi yapanlara, mesleki standart getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, dört işlem yapamayan vale otoparkta çalışamayacak.


Vale olmanın şartları belli oldu!

Son dönemde otoparklarda meydana gelen adli vakalarla gündeme gelen valelere mesleki standart getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, aralarında valelerin de yer aldığı otopark görevlileri mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için sözlü, yazılı ve uygulamalı sınavdan geçecek.

TEMEK MATEMATİK, İLK YARDIM VE ÖFKE KONTROLÜ EĞİTİMİ VERİLECEK

Gazete Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre, bu sınavdan geçemedikleri takdirde mesleki yeterlilik belgesi alamayacaklar. Belgeyi alabilmek için temel matematik, muhasebe ve ilk yardım bilgisi gerekecek. Valeler öfke kontrolünü ve doğru iletişim kurmayı da öğrenecek.

Vale, kendisini ve çevresindekileri riske atmayacak biçimde çalışacak, uyarı işaretlerini talimatlar doğrultusunda kullanacak, tehlikeli olaylar varsa konuyu ilgililerle paylayacak, kişisel temizliğine dikkat edecek, iş giysilerini giyecek, otoparkın düzenini sağlayacak, araçların düzenli park edilip edilmediğini kontrol edecek. Müşterilere otopark ücreti ile alakalı bilgi verecek.

İSPARK’TA BAŞLAYACAK

Otoparkta kaza olursa hasar vaziyeti ve plaka bilgisini kaydedecek, aracı teslim almadan önce hasar olup olmadığını kontrol edecek. Araç teslim formuna plaka, kilometre, hasar bilgisi ve giriş saati bilgilerini yazıp müşteriye teslim edecek.

Uygulama ilk etapta İstanbul’da İSPARK’ta başlatılacak. Türkiye’de kayıtlı olarak çalışan 10 bin vale olduğunu belirten Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, belgelendirme işlemlerinin bu senenin ortalarından itibaren başlayacağını aktararak “Belgeyi isteyen alabilecek, şu an için belge mecburi değil ama lüzumlu görülmesi halinde mevzuatı hazırlayan alakalı bakanlık yönetmelik ile mecburi hale getirebilir. Örneğin İçişleri Bakanlığı, servis sürücüleriyle alakalı bu şekilde bir yönetmelik hazırladı” diyerek konuştu.

YOGA EĞİTMENLERİ SIRADA

Son dönemde popüler hale gelen meslek gruplarının standartlarını belirlemek için de çalıştıklarını belirten Ceylan, şu bilgileri paylaştı:

“Yoga eğitmenlerinin mesleki standartlarını belirlemek için alakalı meslek federasyonu ile ön protokol imzaladık. Nefes ve hayat koçlarının mesleki standartlarını tespit etmeye yönelik de çalışma yürütüyoruz. Önümüzdeki günlerde çalıştay düzenleyeceğiz.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Otoparklara vale düzenlemesi geldi! çalışanlar sınava girecek

Otoparklara vale düzenlemesi geldi! çalışanlar sınava girecek

Otopark görevlilerini kapsayan meslek standartları Resmi Gazete'de kamuoyuna duyuruldu. Valeleri de kapsayan kararda iş sağlığı ve güvenliğine önem verildi. Vale hizmeti verenlerin, sürücü belgesine sahip olmasının gerektiği açıklanan kararda, görevlilerin iş kuralları da belirtildi. Buna göre, otopark görevlileri de sözlü ve yazılı sınava tabi tutulmadan işe başlayamayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz