Vatandaşa milyarlık vergi yükü, GSM Şirketlerine vergi affı

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamaya göre vergi borcu bulunan GSM şirketlerinin anapara borcunun tahsil edilip cezalarının silinmesi gündemde.


Vatandaşa milyarlık vergi yükü, GSM Şirketlerine vergi affı

Erdoğan hükümeti son dönemde 2018 yılı için vatandaşa vergi yağdırmaya devam ederken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Torba Yasa ile ilgili yapılan görüşmeler sırasında GSM şirketlerinin milyarlarca dolarlık borcunun silinmesine uygun bakıldığı ve 4 milyar liralık borcun silinecek olduğu ifade edildi. Türkiye’de vergi zamları gündemde olurken, şirketlerin ve GSM devlerinin milyarlarca dolarlık vergilerinin hükümet tarafından hızlı bir şekilde silinmesi CHP, MHP hatta AK Parti’nin arasından bazı isimlerde bile tepkiye neden olurken, GSM şirketlerinin eğer ki Torba Yasa geçerse 4.11 milyar liralık vergilerinin silineceği açıklandı.

VATANDAŞLARA AĞIR YÜK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmeler sürerken, inşaat devlerinden ve GSM şirketlerinden alınmayan milyarlarca liralık vergilerin vatandaştan alınmasına karşı vatandaşların tepkisini sandıktan, sosyal medyaya kadar her alanda ortaya koyabilecek olduğu belirtiliyor. CHP, 2019 seçimlerinde ekonomik olarak yaşanan durumu göz önüne alacak olurken, AK Parti grubu ise vergi zamları ile ilgili konuşmaktan daha çok vergi dışı konuları konuşmayı tercih ediyor. Seçimlerde harcanacak olan milyonlarca dolarlık harcamalarında vatandaşın cebinden çıkacak olduğu biliniyor.

CEZALAR SİLİNECEK

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada anapara olan 400 milyon liraya yakın bir tutarın tahsil edilecek olduğu ifade edilirken, cezaların tahsil edilmeyecek olduğunun açıklanmasının sonucu vatandaşın sırtına daha fazla vergi yükü bindirilecek olduğunun sinyallerini doğruluyor, doğrulamakla kalmıyor Meclis’te konuşmaların gündemine oturuyor. Yakın zaman içerisinde muhalefet partilerinin bu konuyu resmi olarak Meclis gündemine taşıyıp tartışmaya açması bekleniyor. Ancak gelen tepkiler üzerine MTV’de yaşandığı gibi bu olayda da geri adım atılması ihtimaller arasında yer alıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

2018 MTV ödeyeceklere mobil bank kolaylığı!

1 Ocak itibariyle başlayan 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksit ödemeleri mobil banka uygulamalarından kolayca gerçekletirilebiliyor.

One comment
  1. Durmak yok soymaya devammm beraber falan filan….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz