Vize krizine takılan 2 ABD vatandaşı Türkiye’ye alındı

2 ABD vatandaşı sporcunun Türkiye’ye girişte vize sorununa takılıp sıkıntı çekmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı devreye girdi ve sorunu çözdü.


Vize krizine takılan 2 ABD vatandaşı Türkiye’ye alındı

ABD ile Türkiye arasında yaşanan son gelişmeler 2 ABD vatandaşının bugün mağdur olmasına neden oldu. Ancak sabah saatlerinde Rusya üzerinden Türkiye’ye geldikleri iddia edilen 2 ABD’li sporcu için Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girerek 2 sporcuya yardımcı olduğu açıklandı. Sporcu kimlikleri sebebiyle ABD’li vatandaşlar ülkeye alındı ve kendilerine yardımcı olundu. Türkiye bu konuda çok hassas ve temkinli adımlar atıyor. Ortamın daha fazla gerilmesi her iki ülke çıkarları açısından da geri dönülemez sonuçlar doğurabilir. Hükümet bunun farkında ve açıklamaları da o yönde yapıcı ancak teslim olmayan bir dilde oluyor.

TÜRKİYE’YE GİRİŞ İZNİ VERİLDİ

Yapılan açıklamada 2 ABD vatandaşı olan sporcunun Türkiye vizesi verilerek ülkeye giriş yapması sağlandığı ifade edilirken, vizenin verilmesinin sadece Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir istisna olduğu ifade edildi. Bu istisna sadece özel durumlarda kullanılabilecek olup normal şartlar altında ABD vatandaşlarına vize verilmesi şuanda durdurulmuş durumda. Ancak ABD’nin de bu tür durumlarda ılımlı davranacağını ve vize konusunda sıkıntı çıkartmayacağı  düşünülüyor. Ayrıca iki ülke arasındaki gerilimin düşmesi için bakanlıkların kısa süre içerisinde birbirleriyle temasa geçmeleri bekleniyor.

WASHİNGTON VE ANKARA KRİZİ SÜRÜYOR

Washington ile Ankara arasında yaşanan kriz devam ederken, birçok vatandaşın vize yasağı ambargosundan dolayı mağdur olduğu, Türkiye’de özellikle iş ve eğitim amacı ile ABD’ye gidecek olan vatandaşların en fazla sorun yaşayan ve en fazla mağdur olan vatandaşlar olduğu ifade edildi. Birçok ABD ve Türk vatandaşı vize alamadığından dolayı tatillerini de ertelemek zorunda kalırken, otellerin bu konuda vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştığı, bazı vatandaşların ise otellere yaptıkları rezervasyonları iptal etme hakları olmadığından dolayı iptal edemeyerek binlerce dolarlık zarara girdikleri belirtildi. ABD’nin vize yasağının ne zaman sona ereceği bilinmiyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz