Yabancı sitelerden yapılan alışverişe ek vergi geliyor!

Yurtdışı alışveriş sitelerini kullananlara kötü haber. Yabancı e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişleri kısıtlamak maksadıyla yüzde 20 ek vergi uygulaması yapılacak.


Yabancı sitelerden yapılan alışverişe ek vergi geliyor!

Yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişe sınır getiriliyor. Fiyatı 22 euro’dan daha çok olan ürünlerden yüzde 20 vergi alınacak. Yolcu beraberinde getirilen eşyaya da aynı vergi uygulanacak. Telefon, televizyon, kulaklık, çatal-kaşık, manikür-pedikür aletleri bile vergiye tabi olacak.

150 EURO’DAN DÜŞTÜ

Hükümet, Çin’den hizmet veren internet siteleri başta olmak üzere Aliexpress, Amazon, Ebay’den yapılan online alışverişe sınırlama getirecek adımı attı. Bakanlar Kurulu’na sunulan yeni kanun tasarısını açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Yurtdışında internet üstünden siparişlerde 30 euro’ya kadar olan kısım, vergiden muaftı. Şuanda bu oranları, AB ile eşitleyerek 22 euro’ya düşüreceğiz. Muafiyetleri indiriyoruz. Çünkü çok sayıda suistimal var. 23 euro olursa vergi vermek mecburiyetinde olunacak” şeklinde konuştu. e-ticaret ile yapılan alışverişlerde ilk sınır 150 euro olarak tespit edilmiş, daha sonra bu tutar önce 75, daha sonra da 30 euro’ya indirlmişti.

KARGOYA 15 GÜN SÜRE

Yasa yürürlüğe girdiğinde geçiş süreci olacak. Halihazırda 30 euro sınırını gözeterek sipariş veren alıcıların işlemlerinin tamamlanması ile posta ve hızlı kargo operatörlerinin kendi sistem ve iş akışlarını söz konusu değişikliğe uyarlayabilmesi maksadıyla 15 günlük geçiş dönemi bulunacak.

Türkiye’de bulunmayan bilimsel ve eğitim maksatlı kitaplar için uygulanan vergi oranının yüksek olması sebebiyle bu tür eşyaya uygulanan vergi oranı, yurt içinde uygulanan KDV oranı göz önünde bulundurularak yüzde 8’e indirilecek.

ÇATAL – KAŞIK VERGİYE TABİ

Yüzde 20 ek vergi ödenecek bazı eşyalar şu şekilde:

“Kozmetik, kürk, cam eşya, manikür ve pedikür aletleri, altın yahut gümüş kaplama kaşık, çatal ve kaşık-çatal takımları, klima, ısıtıcı, beyaz eşya, araç pilleri, küçük ev aleti, mikrofon, hoparlör, kulaklık, ses kayıt ve çalma cihazı, ses ve görüntü cihazı, hayvansal maddelerden süs eşyaları.”

YERLİLERE DESTEK

Yurtdışından 75 euro’ya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz giriyor, bu da haksız rekabete yol açıyordu. Bunu engellemek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, miktarı geçen sene 30 euro’ya düşürdü. AB’de uygulanan 22 euro, Türkiye için gündeme geldi. Yerli üreticiyi desteklemek için atılan adımlara yenisi eklendi. Alınan bilgiye göre, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Ile ilgili Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı Taslağı’nda yer verilen bazı düzenlemeler şu şekilde:

EK YÜZDE 20 VERGİ

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen yahut posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla Türkiye’ye gönderilen ÖTV Yasası IV sayılı liste kapsamı eşyaya, yurtiçinde uygulanan ÖTV miktarını kapsamayan vergi uygulanması sebebiyle, yurtiçinde ÖTV’ye tabi ürünleri üreten ve satışını yapan şirketler ile yurtdışındaki aynı ürünlerin satışını yapan şirketler arasında haksız rekabet gün yüzüne çıktı. Bu vaziyet vergi kaybına neden oluyor. Bu sebeple yurtdışından gelen ÖTV Yasası IV sayılı liste kapsamı eşyaya, ÖTV miktarını kapsayacak biçimde ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz