Yabancılar sağlık için Türkiye’ye akın ediyor

.Türkiye’ye, bu senenin ilk 11 ayında 751 bin ziyaretçinin sağlık için geldiği tespit edildi.


Yabancılar sağlık için Türkiye’ye akın ediyor

Son senelerde sağlık turizminde büyük gelişme gösteren Türkiye’ye, bu senenin ilk 11 ayında 751 bin ziyaretçinin sağlık için geldiği tespit edildi. Konuyla alakalı yılbaşından bu yana medyaya yansıyan 50 binden fazla haberi inceleyen Medya takip ajansı Interpress’in Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nin verilerinden derlediği bilgilere göre Ocak ve Kasım ayları arasında Türkiye’ye gelen sağlık turisti sayısının son iki senenin rakamlarını geçtiği anlaşıldı. Türkiye’nin sene sonuna kadar 760 bin sağlık turisti rakamlarına ulaşılacağının da tahmin edildiği belirlendi.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye’ye sağlık için gelen turistlerin ağırlıklı olarak onkoloji, organ nakli, kalp ameliyatı gibi ağır tedaviler için Türkiye’yi tercih ettiği tespit edilirken bunun yanı sıra Türkiye’nin bu sene özellikle tüp bebek tedavisinde büyük artış gösterdiği saptandı. Tüp bebekte özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa’dan yoğun talep meydana gelirken tüp bebek tedavisi için gelen turist sayısında yüzde 100 artış görüldüğü belirlendi. Yurtdışındaki tüp bebek merkezlerinde başarı oranları yüzde 40 seviyelerindeykenTürkiye’de bu oranın yüzde 65-70’leri bulduğu anlaşıldı. Bu artışta bir başka etkenin ücret olduğu anlaşılırken Türkiye’de toplam 4 bin dolar civarında rakamlara tüp bebek hizmeti verilirken bu rakamın yurtdışında iki üç kata kadar çıktığı tespit edildi.

EN ÇOK GELEN ÜLKELER IRAK,LİBYA VE KAZAKİSTAN

Türkiye’ye gelen sağlık turisti sıralamasında Irak ilk esnada yer alırken bunu Libya ve Kazakistan’ın takip ettiği belirlendi. Irak’ta savaş sebebiyle ülkemize organ nakli, ağır yanık gibi hastalıkların tedavisi için gelenler öne çıkarken son dönemlerde gelen kişi sayısında büyük artış meydana gelen Kazakistan’ın ise daha fazla onkoloji tedavileri için ülkemizi tercih ettiği anlaşıldı. Avrupa’dan gelen sağlık turistlerinin ise daha fazla estetik ve saç ekimi için Türkiye’yi tercih ettikleri tespit edildi.

İlginizi Çekebilir
Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Botları Kardak’ta Çarpıştı

Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Botları Kardak’ta Çarpıştı

Yunan hücum botu Kardak Kayalıklarına gelerek Türk Sahil Güvenlik botuna çarptı. Meydana gelen o dakikalar ise an be an görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz