Yaklaşık 5 bin yıllık cesedin üzerinden önemli takılar çıktı

Çorum’da bulunan ve Hitit döneminden kaldığı düşünülen cesedin üzerinden çıkan süs eşyaları ve takılar görenleri şok etti.


Yaklaşık 5 bin yıllık cesedin üzerinden önemli takılar çıktı

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen ve binlerce turistin ziyaret ettiği antik kent Hitit’in bulunduğu Çorum’da yaklaşık 5 bin yıl öncesine ait bulunan mezardan çıkartılan iskeletin üzerindeki süs malzemesi ve diğer takılar herkesi şaşırttı. Çorum’da bulunan Müze Müdürlüğü ile birlikte Ankara Üniversitesinin ortaklaşa sürdürdüğü kazı işlemlerine öncülük eden akademisyen Prof. Dr. Tayfun Yıldırım kazı çalışmalarına yirmi yıl önce başladıklarını ifade ederek bulunan iskelet hakkında önemli detayları paylaştı.

SELÇUKLU VE OSMANLI DÖNEMLERİNE AİT ÖNEMLİ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

Kazı çalışma alanın yüzeyin bazı bulgulara yaklaşık 15 yıl önce rastladıklarını belirten Yıldırım, yerleşim yerine ait bulguların yaklaşık 5 bin yıl geçmişi olduğunu belirtti. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı devirleriyle ilgili olarak da kazı çalışmaların sürdüğünü aktaran akademisyen Yıldırım, o dönemlere ait çok önemli eserleri gün yüzüne çıkarttıklarını söyledi.

BÖLGE HALKININ KAFKASLAR VE MEZOPOTAMYA HALKLARIYLA İLİŞKİLİ OLDUĞU BELİRLENDİ

Yapılan kazılardan edinilen bilgilere göre kadınlara ait olduğu tespit edilen mezarlarda savaş aletleri çıkarken erkeklere ait olan mezarlardan ise takıların ortaya çıkması kazı çalışmasını yürüten uzmanları şaşırttı. Kazılarda ortaya çıkarılan mezarlardaki eşyaların, Kafkaslar ve Mezopotamya’da bulunan halklarla ilişkili olduğunun belirlendiğini bildiren Yıldırım, bölge halkının o toplumlarla kurmuş olduğu ilişkilerden dolayı o eşyalara sahip olduğunu açıkladı.

Yazar: Hakan Yenihayat

Hakan Yenihayat
Sakarya Üniversitesi mezunu olan Hakan Yenihayat 1974 Yılında İzmir'de doğmuştur. İyi bir dinleyici ve anlatıcı olan Yenihayat, haber sektöründe kendini geliştirerek kısa zamanda birçok başarıya imza atmış olup kariyerine basın odaklı olarak devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

İstanbul’da trafik kazasında genç kız feci şekilde yaralandı

İstanbul’da trafik kazasında genç kız feci şekilde yaralandı

İstanbul'da Beşiktaş civarında meydana gelen kazada dikkatsiz sürücü bir kişinin ağır şekilde yaralanmasına sebep oldu. Kaza an ve an görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz