Yaklaşık 5 bin yıllık cesedin üzerinden önemli takılar çıktı

Çorum’da bulunan ve Hitit döneminden kaldığı düşünülen cesedin üzerinden çıkan süs eşyaları ve takılar görenleri şok etti.


Yaklaşık 5 bin yıllık cesedin üzerinden önemli takılar çıktı

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen ve binlerce turistin ziyaret ettiği antik kent Hitit’in bulunduğu Çorum’da yaklaşık 5 bin yıl öncesine ait bulunan mezardan çıkartılan iskeletin üzerindeki süs malzemesi ve diğer takılar herkesi şaşırttı. Çorum’da bulunan Müze Müdürlüğü ile birlikte Ankara Üniversitesinin ortaklaşa sürdürdüğü kazı işlemlerine öncülük eden akademisyen Prof. Dr. Tayfun Yıldırım kazı çalışmalarına yirmi yıl önce başladıklarını ifade ederek bulunan iskelet hakkında önemli detayları paylaştı.

SELÇUKLU VE OSMANLI DÖNEMLERİNE AİT ÖNEMLİ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

Kazı çalışma alanın yüzeyin bazı bulgulara yaklaşık 15 yıl önce rastladıklarını belirten Yıldırım, yerleşim yerine ait bulguların yaklaşık 5 bin yıl geçmişi olduğunu belirtti. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı devirleriyle ilgili olarak da kazı çalışmaların sürdüğünü aktaran akademisyen Yıldırım, o dönemlere ait çok önemli eserleri gün yüzüne çıkarttıklarını söyledi.

BÖLGE HALKININ KAFKASLAR VE MEZOPOTAMYA HALKLARIYLA İLİŞKİLİ OLDUĞU BELİRLENDİ

Yapılan kazılardan edinilen bilgilere göre kadınlara ait olduğu tespit edilen mezarlarda savaş aletleri çıkarken erkeklere ait olan mezarlardan ise takıların ortaya çıkması kazı çalışmasını yürüten uzmanları şaşırttı. Kazılarda ortaya çıkarılan mezarlardaki eşyaların, Kafkaslar ve Mezopotamya’da bulunan halklarla ilişkili olduğunun belirlendiğini bildiren Yıldırım, bölge halkının o toplumlarla kurmuş olduğu ilişkilerden dolayı o eşyalara sahip olduğunu açıkladı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kartal’da denizden ceset çıktı

Kartal’da denizden ceset çıktı

İstanbul Kartal'da Atalar Mahallesi sahilinde bir erkek cesedi bulundu. Ceset sahilde spor için yürüyüşe çıkan vatandaşlar tarafından polise ihbar edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz