Yaralı şahine tekrar uçabilmesi için ameliyatla platin takıldı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir çiftçinin tarlada yaralı durumda bulduğu şahin tedavi altına alındı. Yaralı şahinin kırık olan kanadına, tekrardan uçabilmesi için ameliyat ile platin takıldı. Şahin tedavi süreci tamamlandıktan sonra tekrardan doğal ortamına salınacak.


Yaralı şahine tekrar uçabilmesi için ameliyatla platin takıldı

İlçede yaşayan Alperen Coşkun adlı vatandaş tarlasında çalışırken yaralı durumda bulduğu şahini alıp Nazilli’deki veteriner hekim Ferhat Kocabaş’a teslim etti. Veteriner hekimler Fehat Kocabaş ve Cennet Dikyar tarafından tedaviye alınan yaralı şahinin boyun bölgesindeki enfeksiyon kapan yarası temizlerken, kırık olan kanadı için de hummalı bir operasyon gerçekleştirildi. Kırık kanadına ameliyat ile platin takılan şahinin tedavi sürecinin güzel geçtiğini söyleyen Veteriner Hekim Ferhat Kocabaş, “Kartal, atmaca, baykuş ve şahin gibi yırtıcı kuşlar bu tip tıbbi müdahalelere pozitif tepki vermeyebiliyorlar. Kafes ortamında tedavileri devam ettiği için hayvanlar strese giriyor. Ameliyatları yapmaktan ziyade gıdaya başlatmak zor oluyor” diye şahinin tevdi süreci tamamlandıktan sonra doğal ortamına bırakılacağını ifade etti.

Tabiatın dengesi için avcıların kurallara uygun avlanmasını tavsiye eden Cennet Dikyar ise, “Şahin avlanması yasak olan bir tür. Bu tür kuşlar tabiatın dengesi için çok mühim. Avcılık ve atacılık sporuna karşı değiliz. Fakat mutlaka kurallarına uyulmalı” diyerek konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz