Yarıyıl tatilinin ilk haftası İstanbul’a kar yağacak

Meteoroloji’den edinilen bilgide, İstanbul’da, bugün ve yarın güçlü rüzgar ve yağış olurken hafta sonunda hava sıcaklığının artacağı tahmin ediliyor. Hafta başından itibaren ise karla karışık yağmur ihtimali yüksek.


Yarıyıl tatilinin ilk haftası İstanbul’a kar yağacak

İstanbul ve çevresinde yarın sabaha kadar karayel fırtınası ve yağış etkili olacakken, cuma ve cumartesi günü sıcaklıklar yükselmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 44’ü İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde bin 750 otomatik yer gözlem istasyonu bulunuyor.

İstanbul’daki hava vaziyetine ilişkin AA muhabirin soruların cevaplayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, dün sabah saatlerinde başlayan lodos fırtınasının bu sabahtan itibaren karayele döndüğünü belirtti.

BÜTÜN HAVA OLAYLARI AYNI ANDA YAŞANACAK

Bugün ve yarın sabaha kadar bölgede karayel fırtınasının etkili olacağını dile getiren Kocaman, rüzgarın hızının saatte 80 ve 100 kilometreye kadar çıkacağını dile getirdi.

Bugünkü tahmin haritasının her zaman rastlanılan bir vaziyet olmadığını söyleyen Kocaman, rüzgar, fırtına, şiddetli yağış, kar, karayel ve lodos fırtınasının bir arada görüleceğini, Türkiye’nin tüm hava olaylarını aynı anda yaşayacağını anlattı.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARDI

Kocaman, özellikle yurdun batı kesimleri, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’nun batı kesimlerinde yarın sabah saatlerine kadar karayel, doğu kesimlerde ise lodos fırtınasının etkili olacağını vurgulayarak, vatandaşların soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olmalarını, sobalarını söndürmeden uyumamaları gerektiğini belirtti.

AŞIRI YAĞIŞLAR SELE NEDEN OLABİLİR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun doğusunda güçlü kar yağışlarının beklendiğini ifade eden Kocaman, Doğu Akdeniz’de ise şiddetli sağanak yağmur görüldüğünü, Mersin, Adana, Hatay’ın kıyı kesimleri ve Kahramanmaraş civarındaki sel olabileceğini için yetkilileri ve vatandaşları uyarmak istediklerini vurguladı.

İSTANBUL’DA HAFTA SONU SICAKLIK ARTACAK

Kocaman, rüzgarın dönmesiyle ani düşen sıcaklıkların gece 8 dereceye kadar ineceğini söyleyerek, “Yarından itibaren yağış kesiliyor. Cuma ve cumartesi günü özellikle İstanbul’da yağış olmayacak. Sıcaklıklar mevsim normallerine gelecek ve hatta bir kaç derece üstünde seyredecek. Pazar gününe kadar İstanbul güzel bir hava geçirecek.” şeklinde konuştu.

SÖMESTR TATİLİNİN İLK HAFTASINDA KAR GELİYOR

Ahmet Kocaman, yarın eğitim ve öğretimde yarı sene tatilinin başlayacağını anımsatarak, şu şekilde devam etti:

“İstanbul’da cuma ve cumartesi günleri yağış yok. Parçalı bulutlu bir hava. Sıcaklıklar 12-13 derece civarında olacak. Ama pazar gününden itibaren yurdumuzun batı bölgelerinden başlamak üzere yağışlı bir sistem etkisine girilecek. Pazar ve pazartesi rüzgar lodos yönünden esecek. Hava sıcaklığı mevsim normallerinde olacak ama salıdan başlayarak güçlü bir hava soğumasını bekliyoruz. Yarı sene tatilinin ilk haftasında İstanbul, Marmara Bölgesi yağışlı geçecek. Özellikle salı ve çarşamba günleri sıcaklığın 5 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz. Güçlü bir soğuma var. Ön müjde olarak salı ve çarşamba günleri İstanbul’un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur görülüyor. Yani İstanbul için salı ve çarşamba günleri kar olasılığı belirdi ama kar vaziyetini pazartesiden itibaren daha net olarak çocuklara söyleyebiliriz.”

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YURT GENELİNCE SICAKLIKLAR DÜŞECEK

Kocaman, önümüzdeki hafta Anadolu’nun çoğu yerinde sıcaklıkların sıfırın altına düşeceğini ve güçlü kar yağışı görüldüğünü anlatarak, yarı sene sebebiyle özel araçlarıyla tatile çıkan vatandaşların buzlanma sebebiyle kar lastiği, çekme halatı ve zincir gibi lüzumlu önlemleri alarak yola çıkmaları uyarısında bulundu.

BU SENE KAR İSTANBUL’A GEÇ KALDI

Geçen sene 6 Ocak’ta İstanbul’a kar yağışının meydana geldiğini anlatan Kocaman, bu senenin ise sıcak geçtiğini, yağışların ise mevsim normallerinde olduğunu dile getirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kocasını terk edip görümcesine kaçtı!

Kocasını terk edip görümcesine kaçtı!

21 yaşındaki Buse Şule Faris ile 22 yaşındaki görümcesi Gizem Keleş bir not bırakıp ortadan kayboldu. Evindeki para ve kredi kartlarının da kaybolduğunu anlayan koca Ahmet Faris ne yapacağını şaşırdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz