Coca-Cola'nın ardındaki sır perdesi aralandı!

Dünya çapında üne kavuşmuş olan Coca-Cola meğerse..

Coca-Cola'nın ardındaki sır perdesi aralandı!

Dünyada milyonlarca insanın favori içeceği olan Coca-Cola aslında bir eczacının elinden çıktı. Coca-Cola'nın tarihçesi, formülünü gizleyerek yıllarca merak uyandırdı. Şimdi ortaya çıkan bilgiler, içeceğin mucidi John Stith Pemberton'un eczacılık geçmişi ve kola tarifindeki yedi gizli maddeyi gün yüzüne çıkardı. Atlanta ve Fulton Country'de, 1885 yılında formüle edilen Coca-Cola, John Stith Pemberton'un eczacılık becerisi sayesinde hayat buldu. Genç yaşta eczacılık diplomasını alan Pemberton, Amerikan İç Savaşı sırasında morfine bağlı bir bağımlılık geliştirdi. Bu süreçte morfine alternatif ağrı kesiciler üzerinde çalışarak eczacılık kariyerine devam etti.

Pemberton'un ilginç bir deneyi, koka bitkisini kola ceviziyle karıştırarak gerçekleşti. Deneme, Pemberton’s Wine Cola adını taşıyan bir içeceği ortaya çıkardı. İçki yasağı kanunlarının çıkmasıyla birlikte, Pemberton içeceğini alkolsüz hale getirme kararı aldı. Kola içeceğini popülerleştirmek isteyen Pemberton, Atlanta'daki işadamı Asa Griggs Candler ile anlaştı. Candler, içeceğin formülünü satın alarak 1892'de The Coca-Cola Company'yi kurdu. İşte o günden bu yana Coca-Cola, dünyanın dört bir yanındaki insanların vazgeçilmezi oldu.

İçeceğin formülü hala büyük bir sır olmaya devam ediyor. Kolanın içeriğinde bulunan kafein, şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu, kola fındığı özü, asitlik veren maddeler, karamel renklendirici, doğal ve yapay aromalar ile doğal gaz, içeceğin eşsiz tat profilini oluşturuyor. Coca-Cola'nın ardındaki bu sır perdesi, yıllar sonra ortaya çıkıyor. İçeceğin doğuş hikayesi, eczacılık geçmişi ve formüldeki gizli maddelerle birlikte tüketicilerle paylaşılıyor. 

Coca-Cola'nın ardındaki sır perdesi aralandı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?