İklim krizi Türkiye genelinde arı ölümlerinin artmasına neden oluyor

İklim krizi Türkiye genelinde arı ölümlerinin artmasına neden oluyor.

İklim krizi Türkiye genelinde arı ölümlerinin artmasına neden oluyor

Arı ölümlerinin en büyük nedenlerinden biri pestisitlerin uygunsuz kullanımıdır; doğru pestisitlerin, dozlarının ve ilaçlama işlemlerinin zamanlamasının kullanılması bal arılarının ölüm oranını azaltabilir ve kovanları kurtarabilir.

Türkiye'deki bal arısı kolonileri, arıcıların yönettiği kolonilerin neredeyse yarısının kaybına tanık olduğu, tarihteki en yüksek ölüm oranının görüldüğü korkunç bir durumla karşı karşıya.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Mustafa Necati Muz, bu endişe verici gidişatı artan sıcaklıklara ve bilinçsiz tarım uygulamalarına bağladı.

Muz, sonbaharda yeterli polene erişemeyen kolonilerde viral hastalıkların arttığını ve sonuçta arı kayıplarına katkıda bulunduğunu kaydetti.

Ayrıca bitkin ve yaşlanan arılarla kışa giren kolonilerin ilkbaharda yok olma riskinin daha yüksek olduğunu açıkladı.

Bal verimine ilişkin Muz, "Kışa yorgun ve yaşlı arılarla giren kolonilerin ilkbaharda ölme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve arıcıların geçen yıl bal veriminin beklenenden düşük olduğunu" söyledi.

Ekonomik olarak beklenen performansın yakalanamadığı ve hastalıklarla mücadelede istenilen sonuçların alınamadığı belirtildi. "Varroa" adı verilen parazitin arılara bazı virüsler bulaştırdığını ve bu virüslerin bal arısı hastalıklarına neden olduğunu belirtti.

Kırklareli Arıcılar Birliği Başkanı Nuri Çalışkan, küresel iklim değişikliğinin arı kolonilerini ciddi şekilde etkilediğine dikkat çekti. Kuraklık ve arı ölümlerinin arıcılık sektörünü olumsuz etkilediğini vurgulayan Çalışkan, arıcıları zor günlerin beklediğini, daha bilinçli hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.

İklim krizi Türkiye genelinde arı ölümlerinin artmasına neden oluyor