Koşucular İçin En İyi Meyveler: Egzersiz Öncesi ve Sonrası Ne Yenir?

Koşmak, enerji artırıcı atıştırmalıklar ve yemekler gerektirir! Bu kılavuzla egzersiz öncesi ve sonrası yakıt alma konusunda hangi meyvelerin en iyi olduğunu öğrenin.

Koşucular İçin En İyi Meyveler: Egzersiz Öncesi ve Sonrası Ne Yenir?

Koşmak, enerji artırıcı atıştırmalıklar ve yemekler gerektirir! Bu kılavuzla egzersiz öncesi ve sonrası yakıt alma konusunda hangi meyvelerin en iyi olduğunu öğrenin.

Koşmak, özellikle kendinizi iddialı hedeflere ulaşmaya zorladığınızda, vücudunuza zarar verebilecek zorlu bir fiziksel aktivitedir.

Oyunun zirvesinde kalabilmek için koşudan önce ve sonra vücudunuz için doğru yakıtı bulmak önemlidir. Meyveler, koşudan önce veya sonra atıştırmak için harika bir yiyecek seçeneğidir.

Koşucular için en iyi meyveler, en yüksek performansı elde etmek için karbonhidratlar, elektrolitler, antioksidanlar ve diğer gerekli besinler açısından zengin olanlardır.

Koşucular için hangi meyvelerin en faydalı olduğunu araştırdık. İşte, o meyveler!

1. Muz

Lezzetli ve besin değeri yüksek muz, koşucular için en iyi meyvelerden biri olarak kabul edilir. Enerji artırıcı karbonhidratlar ve kas güçlendirici potasyumun mükemmel bir dengesini içerirler, bu da onları koşu hedeflerinize ulaşmaya hazır ve enerjik hissetmenizi sağlayacak ideal bir koşu öncesi atıştırmalık haline getirir.

2. Elma

Elmalar koşucuların antrenmandan önce ve sonra yiyebilecekleri en iyi atıştırmalıklardan biridir. Size enerji veren temel karbonhidratların yanı sıra dayanıklılığı artırmaya yardımcı olan quercetin gibi flavonoidleri sağlarlar.

Egzersiz sonrası elma, doğal bir antiinflamatuar görevi görerek kas ağrısını ve şişliği azaltarak iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca hafif atıştırmalıklardır, bu da onları koşu öncesi mükemmel bir atıştırmalık haline getirir!

3. Üzüm

Üzüm, koşu öncesi ve sonrası için harika bir meyvedir çünkü enerji için karbonhidratlarla ve potansiyel kas ağrılarıyla mücadeleye yardımcı olacak bol miktarda antioksidanla doludur.

Koşuya çıkmadan önce birkaç üzüm tüketmek vücudunuza ekstra bir enerji artışı sağlarken, koşudan sonra vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanıza ve yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olabilir.

4. Portakal

Portakallar enerji yenileyici karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerle doludur.

Koşudan önce bir tane yemek, vücudunuza bir seans boyunca ihtiyaç duyduğu ekstra yakıtı sağlayabilir ve sonrasında yeniden şarj olmaya yardımcı olması için doğal şekerlerin tadını çıkarabilirsiniz.

5. Çilek

Lezzetli ve besleyici olan çilekler antioksidan bakımından zengindir; egzersizlerin neden olduğu oksidatif stresle mücadele etmek için mükemmeldir.

6. Papaya

Bir koşucu olarak performansınızı artırmak söz konusu olduğunda papaya göz ardı edilmemesi gereken bir meyvedir. Papaya sadece antioksidanlar ve protein parçalayıcı enzimler gibi temel besin maddelerinin mükemmel bir kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda egzersiz sonrası kas kramplarını önlemeye de yardımcı olabilir.

7. Pancar

Pancar suyu sporcular için mükemmel bir seçenektir çünkü çalışmalar performansı arttırdığını göstermiştir. Bir araştırma, 10 millik bir zaman denemesinden önce yarım litre pancar suyu içen bisikletçilerin, hiç meyve suyu içmeden gittikleri zamana göre neredeyse yüzde 3 daha hızlı olduklarını buldu!

Koşucular İçin En İyi Meyveler: Egzersiz Öncesi ve Sonrası Ne Yenir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?