Van Gölü'nde su altında keşfedilen tarihi kale görüntülendi!

Van Gölü'nde 2017'de keşfedilen Adilcevaz'daki tarihi kale kalıntısı, su altında gerçekleştirilen son dalışlarla nefes kesen görüntülere dönüştü.

Van Gölü'nde su altında keşfedilen tarihi kale görüntülendi!

Van Gölü'nde gerçekleştirilen su altı araştırmaları sırasında, 2017 yılında Adilcevaz ilçesi kıyısında tespit edilen tarihi kale kalıntısı, su altından görüntülendi. Su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi, Murat Kulakaç, Mehtap Akbaş Çiftci, ve Serkan Ök liderliğinde, Sahil Güvenlik Van Gölü Grup Komutanlığı'nın desteğiyle gerçekleştirilen dalışlarla kalenin detaylı görüntülerini kaydettiler.

Dalış ekibi, kalenin surları, burçları ve taşlar üzerindeki işlemeleri titizlikle belgeledi. 2017'de Adilcevaz'da keşfedilen tarihi yapının, turizme kazandırılması hedefiyle gerçekleştirilen bu dalışlar, bölgenin kültürel zenginliklerini ortaya çıkarma ve turizme çekme amacını taşıyor. Tahsin Ceylan, yaptığı açıklamada, "Daha önce Adilcevaz kıyısında kalenin bir bölümünü bulmuştuk. 2017'de kalenin diğer tarafını da ekip olarak görüntülemiştik. Kesme taşlardan yapılmış, çevresinde tarihi eserler bulunuyor. Arkeolojik olarak çok yüksek değerde bir yer. Urartulara ait olduğunu değerlendiriyoruz. Buranın dalış turizmine kazandırılması bölge açısından çok önemli" dedi.

Keşif, bölgenin turizmine ve ekonomisine önemli bir katkı sağlama potansiyeli taşıyor. Buluntuların arkeolojik açıdan yüksek değerde olması, bölgedeki tarihî zenginliklere dair yeni bilgilerin ortaya çıkmasına vesile olabilecek. Dalış ekibinin elde ettiği bu görüntüler, kalıntının korunması ve bölgenin turistik çekiciliğinin artırılması adına önemli bir adım olarak kayda geçti.

Van Gölü'nde su altında keşfedilen tarihi kale görüntülendi!