Yaktığınız Kalori Sayısını Etkileyebilecek 6 Faktör

Bazıları kontrolünüz altındadır ancak çoğu değildir. Uzmanlar, metabolizmanızı desteklemek için neler yapabileceğinizi söylüyor.

Yaktığınız Kalori Sayısını Etkileyebilecek 6 Faktör

Spor, diyet ve egzersiz yapanlar dikkat! Yaktığınız kalori sayısı bu 6 faktörden etkileniyor! Metabolizma ve kalori yakma hakkında çok önemli bilgiler burada…

Herkesin kalp atış hızının ve tahmini kalori yakımının ekranda görüntülendiği bir grup fitness dersine katıldıysanız, bu istatistiklerin kişiden kişiye büyük ölçüde değiştiğini bilirsiniz. Muhtemelen erkeklerin kadınlara göre daha fazla kalori yakma eğiliminde olduklarını da fark etmişsinizdir. Peki, aynı egzersiz sırasında bile farklı insanların neden bu kadar farklı oranlarda kalori yaktığını hiç merak ettiniz mi?

Gerçek şu ki, vücudunuzdaki enerji, yakıt büyümesi ve daha fazlası için besinleri parçalayan tüm süreçler için kullanılan bir şemsiye terim olan metabolizma basit olmaktan çok uzaktır.

Vücudumuzu oluşturan veya onaran reaksiyonların (anabolizma) ve yakıt için yiyecek ve enerji depolarını parçalayan reaksiyonların (katabolizma) sürekli bir gel-giti var.

Herhangi bir zamanda kalorileri ne kadar hızlı veya yavaş yaktığınızı etkileyen çeşitli faktörler vardır. İşte uzmanların egzersiz sırasında yaktığınız kalori miktarı üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu söylediği 6 faktör!

1. Vücut Ağırlığı

Genel olarak ne kadar kilo alırsanız, seans başına o kadar fazla kalori yakarsınız. Kaloriler sadece bir enerji ölçüsüdür, dolayısıyla ne kadar çok tartılırsanız vücudunuzu hareket ettirmek için o kadar fazla enerji gerekir. Başka bir deyişle, farklı kilolara sahip iki kişiden daha kilolu olan daha fazla kalori yakar çünkü hareket ederken daha fazla enerji harcarlar.

2. Kas Kütlesi

İşte işlerin biraz daha karmaşıklaştığı yer burası. Daha fazla kas kütlesine sahip biri, aynı ağırlığa sahip ancak daha az kası olan bir başkasına göre daha fazla kalori yakar. Kas dokusu, yağ dokusundan daha fazla kalori yakar.

3. Cinsiyet

Genellikle erkekler dinlenme sırasında ve egzersiz sırasında kadınlara göre daha fazla kalori yakar. Ancak bunun nedeninin sihirli bir yanı yok; bunun nedeni erkeklerin kadınlardan daha iri olma eğiliminde olmaları ve aynı yaş ve kilodaki kadınlardan daha fazla kas kütlelerine sahip olmalarıdır. Erkekler genellikle dinlenme sırasında kadınlara göre yüzde 5 ila 10 daha fazla kalori yakar ve bu yüzde genellikle egzersizle artar.

4. Yaş

Yaşlandıkça kas kütlesini kaybetme eğilimindeyiz. 30 yaşından sonra her on yılda bir kas kütlenizin yüzde 3 ila 5'ini kaybetmeye başlarsınız. Bunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bir inceleme bunun muhtemelen vücudunuzun, kas bakımının anahtarı olan protein sentezini destekleyen hormonlara karşı daha dirençli hale gelmesinden kaynaklandığını açıklıyor. Bu kas kütlesi kaybı, dinlenme ve egzersiz sırasında metabolizma hızınızı (kalori yakma hızınızı) azaltır.

5. Kondisyon Seviyesi

Belirli bir egzersiz türünü ne kadar çok yaparsanız, o kadar kolay görünür. Uzmanlar, bunun kafanızda olmadığını, aslında vücudunuzun zamanla işleri daha kolay yapmaya adapte olduğunu açıklıyor. Genel olarak bu iyi bir şey. Bu, pratik yaparak daha hızlı veya daha uzun süre koşabileceğiniz ve kaslarınızın uygun antrenmanla daha ağır ağırlıkları kaldırabileceği anlamına gelir.

6. Antrenman Yoğunluğu

Aynı antrenmanı yapan iki kişinin aslında aynı antrenmanı yapmadıkları için farklı sayıda kalori yakması da mümkündür. Uzmanlar, yüksek yoğunlukta egzersiz yapan birinin, yani ağır nefes aldığınız ve konuşmayı sürdüremediğiniz birinin, düşük yoğunlukta egzersiz yapan birine göre aynı sürede iki kat daha fazla kalori yakabileceğini söylüyor. Ve başka biriyle aynı mesafeyi kat etmeniz veya aynı hareketleri yapmanız, ikinizin de aynı yoğunlukta egzersiz yaptığınız anlamına gelmez.

Yaktığınız Kalori Sayısını Etkileyebilecek 6 Faktör

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?