Yazılım sektörüne ekonomik destek geliyor

Ekonomi Bakanlığı ülke ekonomisine katkı sağlayacak 99 maddelik yeni yatırım yol haritasını belirledi. Teknolojik ağırlıklı yatırım planında oyun yazılımlarına ayrılan bütçe ise yazılımcıların dikkatinden kaçmadı. Dünyada büyük bir para piyasası oluşturan oyun yazılımlarında Türkiye’nin de yer alacak olması heyecan uyandırdı.


Yazılım sektörüne ekonomik destek geliyor

Pastadan biz de pay alacağız

Ekonomi Bakanlığı proje bazlı sistemde yatırımların nerelere yapılacağını belirleyen yol haritasını oluşturdu. Yeni sistemde Türkiye’nin milli üretimini yapabileceği oyun yazılımlarına da yer verildi. 60 milyar dolarlık yatırım politikasında ciddi bir yeri olan oyun yazılımlarının dünyaca büyük ilgi görmesi ve ülkede de talebin olması bu kararı etkiledi. 2016 yılında sadece oyun ihracatının 500 milyon dolar getirdiğini açıklayan Ekonomi Bakanı Zeybekçioğlu bu sektörün yeni trend olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda kendi yerini alarak pastadan büyük payı almaya çalışacağını ifade etti.

Yatırımcıya yardımcı olacağız

Zeybekçioğlu ayrıca oyun sektörüne özel vergi düzenlemesi de yapacaklarını belirterek yatırımcılara kolaylık sağlayacaklarını belirtti. Zeybekçioğlu ayrıca yatırımcının para kazanmasını ve dolayısıyla ülke ekonomisinin de kazanan tarafa geçmesini istediklerini belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz