Yemek kartlarından alınan komisyona çözüm bulundu!

Restoran işletmelerini ve esnafı sürekli sıkıntıya sokan yemek kartlarından alınan komisyonlarla ilgili sıkıntı sonunda çözüldü.


Yemek kartlarından alınan komisyona çözüm bulundu!

Önceden 5 yemek firmasına ayrı ayrı 50 lira ödeniyordu. Şuanda ise Setcard’a aylık 42 lira ödenecek. Tüm sistem tek bir makinada toplanacak. Yeni Nesil ÖKC’ye geçen esnaf da, çok basit bir işlemle cihazlara bu uygulamayı yükleyebilecek. Önceki sistemin esnafa maliyetinin yüksek olması yediğimiz yemeğin fiyatına da yansıyordu. Yeni uygulama sayesinde maliyetler 4’te 1 oranında düşecek.

Yaklaşık 5 milyon yemek kart kullanıcısını ilgilendiren komisyon kavgasına çözüm bulmak için firmalar ile restoranlar anlaşma masasına oturdu. Artık tüm sistemler tek bir makinada toplanacak, restoranlar önceden 5 ayrı yemek kartı şirketine aylık 50 lira verirken, şuanda yalnızca Setcard’a aylık 42 lira verecekler. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Komite Başkanı Fatih Güner, 31 Ocak’ta Ankara’da, ödeme kaydedici cihaz şirketlerinin temsilcileri, yemek kartı temsilcileri, Restoran Komite Başkanı ve İTO Meclis mensubu olarak Türkiye’deki kullanıcı esnaf temsilcilerinin netice almak için görüştüğünü aktardı.

ÇOK BASİT BİR İŞLEMLE GEÇİŞ TAMAM

Günün sonunda yemek şirketi Setcard’ın sistemine öbür dört yemek firmasının dahil edildiği bilgisini veren Güner, şunları kaydetti: Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazı kullananlarda sıfır maliyetle bu sisteme geçebilecekler. Aylık 2-3 lira GSM ücreti var. Onu da bankalar ödüyor. Yalnızca elamanlar gelip bu uygulamayı yükleyecekler. Çok basit bir işlemle yeni sisteme geçebilecekler. Bundan bu şekilde bir ay sürmez. Eski sisteme geçiyoruz ama tek bir makinada topluyoruz. Zaten personel var sırayla yaparlar. O elamanların masrafını gerekirse biz İTO olarak öderiz. Bu uygulamayla sayesinde maliyetlerimiz 4’te 1 oranında düşüyor. İlerleyen zamanlarda bu maliyetleri daha da aşağı, düşüreceğiz. Çalışmalarımız da devam ediyor.

ESNAFIN ÇOĞU SİSTEME GEÇMİŞTİ

Tezgahların üstündeki makine kirliliğinden kurtulmak için yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçmek istediklerini dile getiren Güner, meydana gelen geçiş sürecini şu şekilde anlattı: “Sonra ödeme kaydedici cihaz şirketleri para istemeye başladı. Bunun belli bir süresi vardı. Geçmeyen ceza yerim korkusuyla, bu yönetmeliği göstererek sözleşmeye bağladılar ve esnaf da geçti. Biz bu mantıkla yönetmeliği çıkartmadık. Bu şekilde olunca bunu durdurun dedik. Tekrar yazı yazdık. Bu defa de sürenin bitmesine 5 gün kala isteyen eski sisteme geçsin isteyen yeni sistemde kalsın dediler. Yılbaşına kadar birçoğu geçti. Bu yanlış diyerek müdahale edene kadar zaman alıyor. Yemek kartı şirketlerinin işini bozdu. Ama birçok kişi de geçmiş oldu.”

AYLIK TEK FİRMAYA 42 LİRA

“Biz eskide kalmaya razıydık. Ondan kurtulalım derken, masrafımız ikiye çıktı” diyen Güner, Setcard’a geçerek eskisinden daha az maliyetle işlerini yaptıklarını belirtti. Güner, “Önceden 5 yemek kartı şirketine aylık 50 lira verirken, şuanda yalnızca Setcard’a 42 lira vereceğiz. Burada bir vebal var ve milletin boşa gitmiş parası var. Bizden boşu boşuna birçok para kopardılar. Bu parayı bize kimse geri vermeyecek” şeklinde konuştu.

HERKESİ İLGİLENDİRİYOR

Kendi şubeleri için aldığı 100 yeni nesil ödeme kaydedici cihazın 200 bin lira maliyeti olduğunu da belirten Güner, “Banane, demeyin nakitle yiyorsanız bile yemek kartları yüzünden siz de bedel ödüyorsunuz. Enflasyonu artırdığı için bedelini yalnızca sektör değil bütün Türkiye ödüyor” şeklinde konuştu. Güner, ödedikleri %9-11 komisyonun %3 ve 4’ünü müşterilere yansıtmak mecburiyetinde kaldıklarını da aktardı.

Kaynak: Yeni Şafak

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz