Yeni sosyal bilgiler müfredatında Atatürk yok!

MEB tarafından yenilenen sosyal bilgiler dersi müfredatında ‘Atatürk’ sadece 1 cümle içerisinde yer alıyor.


Yeni sosyal bilgiler müfredatında Atatürk yok!

Milli Eğitim Bakanlığı’nca güncellenen müfredatta ilkokul 4 ve ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflar için hazırlanan sosyal bilgiler eğitim programında Atatürk’ün isimi yalnızca bir cümlede geçti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca güncellenen müfredatta, sosyal bilgiler dersi için “Atatürk” ile alakalı bir değişiklik yapılmadı. MEB, talep ve önerileri dikkate alarak müfredatta güncelleme yaptı fakat sosyal bilgiler dersinde tartışılan konularda bir değişiklik olmadı.

Açıklandığı günden beri tartışılıyor

Habertürk’te yer verilen habere göre ilkokul 4 ve ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflar için hazırlanan sosyal bilgiler eğitim programında Atatürk’ün isimi yalnızca “Etkin Vatandaşlık” bölümünde “Atatürk’ün Türk demokrasisinin gelişimine katkısı” alt başlığında geçti. Müfredatın açıklandığı günden itibaren Atatürkve İnkılapları konusuna yeteri kadar yer verilmediği dile getirilmiş ve 5. sınıf sosyal bilgiler kitabından, “Atatürkçülüğü ve Atatürk İnkılaplarını Öğreniyorum” ve “Atatürk İlke ve İnkılapları” bölümünün kitaptan çıkarılması tartışılmıştı.

Ortaöğretim için hazırlanan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi programında ise 8 üniteden biri “Atatürkçülük ve Türk İnkılabı” konusuna ayrıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Aleviler yeni müfredata tepki gösterdi

Aleviler yeni müfredata tepki gösterdi

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun eski Başkanı Fevzi Gümüş, MEB tarafından açıklanan yeni müfredatta, Alevilerin binlerce senedir ibadethane olarak gördüğü ve ibadetlerini gerçekleştirdikleri cemevlerinin "ayini cem erkânının yapıldığı yer" ve "yol, âdap ve erkân yeri" olarak tanımlandığını söyleyerek, "AİHM kararlarında cemevlerinin ibadethane olduğu kesinken, cemevlerinin müfredatta yok sayılması hukuka ve inanç özgürlüğüne aykırıdır" dedi.

2 Yorumlar
  1. Valla çok güzel olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz