Dolar ve Döviz Kurları: Piyasalardaki Dalgalanmalar ve Etkileri

Döviz kurlarındaki dalgalanmaların piyasadaki birçok parametreyi doğrudan etkilediği yüzeysel olarak bilinse de döviz kurlarını etkileyen faktörler ve yarattığı dalgalanmaların sonuçları detaylı olarak incelenmedikçe döviz piyasası hakkındaki gelişmeleri idrak etmek pek kolay değildir.

Dolar ve Döviz Kurları: Piyasalardaki Dalgalanmalar ve Etkileri

Küresel ekonominin ve küresel ekonomiyi oluşturan unsurların günümüzde finans koşullarını doğrudan etkilediği herkes tarafından bilinir. Bu da farklı ülkelerdeki ve coğrafyalardaki gelişmelerin Türkiye’deki ekonominin dış dinamiklerini etkilediği gibi iç dinamiklerini de etkilemesine neden olur. Bu bağlamda dolar kuru başta olmak üzere döviz kuru üzerindeki dalgalanma da ekonomik ve finansal gelişmeleri doğrudan etkiler.

Yalnızca Türkiye için değil dünyadaki hemen her ülke için belirleyici unsurlara sahip olan Amerikan doları ve euro, sterlin gibi döviz kurları bireysel tüketicilerin ve yatırımcıların da güncel olarak takip ettiği olgular arasında.

Döviz kurlarındaki dalgalanmaların piyasadaki birçok parametreyi doğrudan etkilediği yüzeysel olarak bilinse de döviz kurlarını etkileyen faktörler ve yarattığı dalgalanmaların sonuçları detaylı olarak incelenmedikçe döviz piyasası hakkındaki gelişmeleri idrak etmek pek kolay değildir. Bu nedenle doların durumu ile ekonomik gelişmelerin ve finansal dünyanın ilişkisini daha yakından incelemekte yarar var. Peki döviz kurlarını etkileyen faktörler neler? Gelin birlikte göz atalım.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Döviz fiyatları üzerindeki dalgalanmalar, makro ekonomik gelişmelere ve söz konusu döviz kuru ile ilgili para politikalarından sorumlu olan kurumların politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu gelişmeler ve politikalara neden olan konular ise genel olarak ülkelerin iç ekonomik koşulları veya küresel gelişmelerle ilgilidir. Örneğin, dolar fiyatı Amerika Birleşik Devleti (ABD) Merkez Bankası’nın (FED) faiz politikasına bağlı olarak şekillenir ama bu tek parametre değildir. Bununla birlikte diğer ülkelerin para politikaları da kendi para birimlerinin ABD dolar kuru karşısındaki değeri yani bir diğer tabirle doların fiyatı konusunda belirleyici olabilirler.

İç ekonomi kaynaklı döviz kuru ise genel olarak ülke ekonomisinin yapılandırılmasına yönelik politikalara kaynaklı olarak dalgalanabilir. Örneğin, ABD’de parasal sıkılaşma durumunda Amerikan dolar kuru değer kazanabilirken farklı ülkelerdeki parasal sıkılaşma yani faiz artırımı uygulamaları sonucunda diğer ülkelerin para birimleri ABD dolar kuru karşısında değer kazanabilir.

Döviz Kurlarının Etki Ettiği Gelişmeler Nelerdir?

Döviz kuru ile ekonomi ve finansal piyasaların ilişkisi iki yönlüdür. Yani döviz kurları piyasadan etkilendikleri gibi piyasanın geleceğini de etkileyebilirler. Bu bağlamda enflasyon, dış ticaret, faiz politikası ve yatırım konularının döviz kuru ve fiyatlarından etkilendiğini ifade etmek mümkündür.

Örneklerle açıklamak gerekirse; Türkiye’de güncel döviz kurları yükseliş eğilimi gösterdiğinde ülkemizdeki ekonomi yönetimi bu yükselişi kontrol altına almak için politika faizini yükseltme hamlesinde bulunabilir. Dolar güncel olarak yükseldiği takdirde Türkiye’de ithalata dayalı olarak talep büyüdükçe enflasyon da büyüyebilir. Bununla birlikte ihracat konusundaki girdilerin maliyetleri ve ihracat gelirleri de Türk lirası cinsinden değer kazanabilir. Türkiye ile ABD arasındaki küresel ekonomik ve ticari işbirliği göz önünde bulundurulduğunda dolar endeksi üzerindeki dalgalanmaların pek çok ekonomik göstergeyi yakından etkilediğini ifade etmek mümkündür.

Yatırımcılar Neden Döviz Alıp Satarlar?

Döviz kuru üzerindeki dalgalanmalar, tüketiciler ve yatırımcılar için de piyasa koşullarını ve öngörülebilir ihtimalleri göz önünde bulundurarak hareket etme ihtiyacını doğurur. Birçok insan bu anlamda nakit varlıklarını çeşitlendirmek için TL mevduatlarının yanı sıra döviz yatırımı yapmak ve Türkiye’deki finansal koşulları yakından etkileyen döviz kurları üzerinden nakit varlıklara sahip olmak ister.

Euro ve dolar başta olmak üzere çeşitli döviz türlerine rağbet gösteren yatırımcıların dolar ve döviz yatırımları için yapacakları banka hesabı açma işleminin ardından güncel döviz kuru hareketlerini anlık olarak takip ederek güncel dolar kuru fiyatları üzerinden de güvenli bir şekilde döviz alım satım işlemi yaparlar.

Dolar ve Döviz Kurları: Piyasalardaki Dalgalanmalar ve Etkileri