Togg T10F: Elektrikli sedan 600 kilometreye kadar menzil sunuyor

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili TOGG T10F elektrikli sedan modeli ile dünyaca ünlü rakiplerini kıskandırıyor.

Togg T10F: Elektrikli sedan 600 kilometreye kadar menzil sunuyor

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili TOGG T10F elektrikli sedan modeli ile dünyaca ünlü rakiplerini kıskandırıyor.

Türkiye'nin yeni fastback otomobil modeli Togg T10F teknik detayları ortaya çıktı. İşte, tüm özellikleri!

TOGG T10F ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil markası Togg hakkında pek çok haber yapıldı ve elektrikli sedanın üzerinde çalışıldığı ve 2025'ten itibaren üretileceği bildirildi. Şimdi teknik detaylar var. Togg'un yazdığına göre araba şu anda ABD elektronik ticaret fuarı CES'te üretime yakın bir prototip olarak gösteriliyor.

Togg'un elektrikli SUV'u T10X olarak adlandırılırken sedan, F'nin fastback anlamına geldiği T10F olarak adlandırılacak. Bu, otomobilin yalnızca küçük bir bagaj kapağına değil aynı zamanda örneğin VW ID.7'deki gibi gerçek bir bagaj kapağına da sahip olduğu anlamına geliyor. Ancak 4,83 metre uzunluğuyla otomobil bir sınıf daha küçük. T10F'nin bagajı yalnızca 500 ila 1.350 litre tutarken ID.7'nin bagajı 532-1.600 litredir.

T10F, T10X ile aynı platformu temel aldığından dingil mesafesinin (2.890 mm) aynı olması şaşırtıcı değil. T10X için duyurulan dört tekerlekten çekiş sisteminin henüz piyasada olmaması dışında, sürücüler ve piller de aynı. T10F, iki arkadan çekişli ve bir dört tekerlekten çekişli olmak üzere üç versiyonla satışa sunulacak:

Temel versiyon 160 kW arkadan çekişlidir. Sistem çıkışı ve sistem torku tam olarak iki kat daha büyük olduğundan, aynı ünite dört tekerlekten çekişli aracın ön kısmına monte edilmiş gibi görünüyor. Bu, standart hızlanmanın yalnızca 4,6 saniyede gerçekleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. 

Piller T10X ile aynı kapasite verilerine sahip. Giriş seviyesi versiyon, 350 km menzile sahip nispeten küçük bir bataryaya sahipken, diğer iki versiyon, 89 kWh'lik, en üst ID.7 versiyonları (86 kWh) kadar enerji depolayan gerçekten büyük bir bataryaya sahip. Ancak menzil maksimum 600 km'nin gerisinde kalıyor; VW'nin 700 km'ye kadar ulaşması gerekiyor.

Araç, 180 kW'a kadar doğru akımla şarj edilir. Bu, şarj işleminin 28 dakika sürmesi gerektiği anlamına gelir. Sonuçta ortaya çıkan şarj hızı, küçük pil için dakikada 1,1 kWh, büyük pil için ise etkileyici bir şekilde 1,9 kWh/dak'dır.

Asistan sistemleri arasında trafik işareti tanıma ve şeritten ayrılma uyarı sistemi ile birlikte çalışan uyarlanabilir hız sabitleyici (ACC) yer alıyor. Kör nokta asistanı,  park asistanı ve trafik sıkışıklığı asistanı da sunuluyor.

Tasarım Pininfarina ile işbirliği içinde oluşturuldu. T10X ile karşılaştırıldığında, otomobilin daha uzun ve sportif görünmesini sağlamak için çıkıntıların uzatıldığı görülüyor. Ayrıca kapı kolları da buraya girintili olarak yerleştirilmiştir. T10X ve sedan çalışmasında hala kanca şeklinde olan ışık imzası, bir bumerang motifiyle destekleniyor. Bu elemanlar büyük hava girişlerini çevreler. Daha önce olduğu gibi radyatör ızgarasında krom kaplamalar yer alırken, arkada da kesintisiz bir ışık şeridi bulunuyor.

Aracın kilidi bir akıllı telefon uygulaması veya anahtar kartı kullanılarak açılır. İçeride T10X'te olduğu gibi 12,3 inçlik gösterge ekranı ve 29 inçlik dokunmatik ekran yan yana bulunuyor. Ayrıca 8 inçlik bir dokunmatik panel de bulunmaktadır. Togg ayrıca T10X'tekinden farklı bir direksiyonun yanı sıra farklı kapı panelleri ve koltuklar da vaat ediyor.

Togg T10F: Elektrikli sedan 600 kilometreye kadar menzil sunuyor