Windows 11'de Android uygulamaları desteği sonlandırıldı

Microsoft, Windows 11'de Android uygulamalarına yönelik desteği sonlandırıyor.

Windows 11'de Android uygulamaları desteği sonlandırıldı

Bu haber, teknoloji dünyasında bomba etkisi yarattı. Microsoft, Windows 11 kullanıcıları için kötü haberi verdi: Android uygulamaları artık Win 11 üzerinden kullanılamayacak. İşte tüm merak edilenler…

Şaşırtıcı bir hareketle Microsoft, 5 Mart 2025'ten itibaren Windows 11'deki Android uygulamalarını desteklemeyi bırakacağını duyurdu. Özellikle, Android uygulamalarını Windows 11'de çalıştırmak için çok önemli olan Android için Windows Alt Sistemi (WSA) desteği sona eriyor.

İlk olarak 2021'de tanıtılan WSA, kullanıcıların Android uygulamalarını kolayca yüklemesine veya bunları Amazon App Store'dan almasına olanak tanıdı. Bu özellik hızla popülerlik kazandı ancak geleceği artık belirsiz görünüyor.

Microsoft'un WSA desteğini durdurma kararı, geliştirici belgelerindeki bir güncellemeyle ortaya çıktı. Değişiklik, Windows'taki Amazon Appstore'un yanı sıra WSA'ya bağlı tüm uygulamaları veya oyunları da etkiliyor.

Microsoft'un Android desteğini sonlandıracağına dair duyurusu, 5 Mart 2024'ten itibaren kullanıcıların Windows 11'e Amazon App Store aracılığıyla yeni Android uygulamaları yükleyemeyecekleri anlamına geliyor.

Ancak halihazırda uygulamaları yüklü olanlar, 5 Mart 2025'e kadar bunları kullanmaya devam edebilir ve o zamana kadar güncellemeler de mevcut olacaktır. Bu tarihten sonra ne olacağı şimdilik belirsiz. Uygulamalar tamamen çalışmayı bırakabilir veya resmi desteği kaybedebilir.

Amazon ayrıca, geliştiricilerin 5 Mart 2024'ten sonra Windows 11'i hedefleyen yeni uygulamalar gönderemeyeceklerini belirterek desteğin sona erdiğini doğruladı. Mevcut uygulamaları olan geliştiriciler, Windows 11'deki Amazon Uygulama Mağazası kapanana kadar güncelleme gönderebilir.

Microsoft'un kararı, Windows 11'deki Android uygulamalarının kaderini belirsiz bırakıyor. Şirket, WSA desteğini sona erdirmek için resmi nedenler sunmamış olsa da, bunun nedeni hizmetin düşük düzeyde benimsenmesi veya teknik zorluklar olabilir.

Windows 11'de Android uygulamaları desteği sonlandırıldı