Antalya’da yat üretimi kent ekonomisine katkı sağlıyor

Antalya’da yat üretimi kent ekonomisine katkı sağlıyor

Yat yapımı Antalya'da kazançlı bir iş haline geliyor. Müşterilerin çoğunluğunu yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturuyor.

Türkiye'nin güneyinde Akdeniz kıyısındaki tatil cennetimiz Antalya'da son yıllarda yat üretimi hızlandı. 

Antalya ilindeki serbest bölge, yatların, özellikle de lüks yat inşasının küresel merkezlerinden biri ve bu tür operasyonlardan elde edilen gelir yirmi yıldan fazla bir sürede yaklaşık 2 milyar dolara ulaştı.

Antalya Serbest Bölge Genel Müdürü Zeki Gürses'e göre, yalnızca geçen yıl rekor sayıda 93 yat inşa edilerek sahiplerine teslim edildi.

Gürses, serbest bölgede faaliyet gösteren toplam 88 firmanın bulunduğunu ve bu kuruluşlardan 50'sinin yat üreticisi olduğunu söyledi.

YATLARIN ALICILARI YABANCI ÜLKELERDEN

Bölgede inşa edilen 93 yat, ABD, Rusya, İsrail, Hollanda ve Ekvador da dahil olmak üzere çok çeşitli ülkelerdeki müşterilere teslim edildi.

Gürses'e göre, 2000 yılından şubat ayı sonuna kadar bölgede yaklaşık 12 bin 863 metre uzunluğunda toplam 705 yat inşa edildi ve 1,69 milyar dolar gelir elde edildi.

Aynı dönemde bakım hizmetleri sağlanarak 108 milyon dolar daha elde edildiğini belirtti.

Gürses, çoğunlukla varlıklı kişilerden oluşan bu gemi sahiplerinin, bakım çalışmaları bitene kadar bölgede vakit geçirmesi nedeniyle bakım hizmetlerinin verilmesinin yerel turizme de canlılık kazandırdığını kaydetti.

Gürses, "Geçmiş yıllarda yaptığımız altyapı yatırımlarının iyileştirilmesi sayesinde daha büyük yat siparişleri gelmeye başladı ve 2024 yılına iyi bir başlangıç yaptık. Bu yıl muhtemelen 2023 yılına göre daha fazla gemi teslim edilecek" dedi.

Geçen yıl teslim alınan 93 yatın değeri 143 milyon dolardı.

Türkiye'nin gemi ve yat ihracat gelirleri 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 33,6 artışla 1,94 milyar dolara yükseldi ve ülkenin toplam ihracat gelirlerinin yüzde 0,9'unu oluşturdu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2024 yılının ilk iki ayında gemi ve yat ihracat gelirleri yıllık yüzde 334 artışla 309 milyon dolara yükseldi.

Gürses'e göre serbest bölgedeki firmaların gelirleri daha büyük ve daha uzun gemiler inşa edecekleri için muhtemelen daha yüksek olacak.

Gürses, dünyada özellikle pandemi döneminin ardından orta boy, katamaran ve hibrit teknelere talepte artış yaşandığını kaydetti.

“Antalya serbest bölgesindeki firmalar bu talepleri rahatlıkla karşılıyor. Ayrıca güneş enerjisiyle çalışan tekneler de yapıyorlar.”

Gürses ayrıca Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren 88 firmanın 30'unun yabancı sermayeli olduğunu söyledi.

Geçen yıl bölgeden yapılan toplam ihracatın 1,1 milyar dolar olduğunu, bu miktarın yüzde 96'sını sanayi şirketlerinin oluşturduğunu, yüzde 50'lik payla en büyük ihracat noktalarının AB ülkeleri olduğunu kaydetti.

Antalya’da yat üretimi kent ekonomisine katkı sağlıyor