Karadeniz balıkçıları sezonu erken tamamladı

Karadeniz Bölgesi'ndeki balıkçılar, avlanma yasağının başlamasına 20 günden fazla süre kala, balık boyutlarının yetersiz olmasını gerekçe göstererek faaliyetlerini durdurdu.

Karadeniz balıkçıları sezonu erken tamamladı

Karadeniz Bölgesi'ndeki balıkçılar, avlanma yasağının başlamasına 20 günden fazla süre kala, balık boyutlarının yetersiz olmasını gerekçe göstererek faaliyetlerini durdurdu.

1 Eylül 2023'te ağlarını masmavi sulara atan ülkenin kuzeyindeki balıkçılar, sezon bitmeden balıkçılığı bırakarak teknelerini bir sonraki sezona hazırlamaya başladı.

Sezonun erken kapanmasının nedeni olarak balık boyutlarının yetersiz olması ve çok tüketilen palamutun az olması gerektiğini belirten balıkçılar, 15 Nisan'da başlayacak avlanma yasağı öncesinde teknelerini limana çekecek. Bakım ve onarım sürecini titizlikle başlattılar. Önümüzdeki sezon beklentisiyle önümüzdeki altı ay boyunca ağlarına ve gemilerine bakıyorlar.

AV YASAĞI ÖNCESİ BALIK SEZONU ERKEN KAPANDI

Balık yumurtalarının korunması ve sürdürülebilir balık yetiştiriciliğinin sağlanması amacıyla her yıl 15 Nisan - 1 Eylül tarihleri arasında avlanma yasağı getiriliyor.

Yerel bir kooperatifin başkanı, kuzey bölgesindeki sezonun erken kapatılmasının, balık popülasyonunun hasat için gerekli büyüklüğü karşılamaması nedeniyle sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarını sürdürmek amacıyla balıkçılarla yapılan ortak bir çaba olduğunu vurguladı.

Ünal Karadeniz, "Balıkçılık sektöründeki yetkililer, avlanma sezonunda bile öz denetim yapmamızı talep ediyor. Biz de bu talimat gereği sezonu 25-30 gün erken kapatmayı tercih ettik." dedi.

Bu yılın palamut avcılığı açısından son 63 yılın en verimsiz dönemi olduğunu ifade eden Karadeniz, geçen yıl eylül ve ekim ayları arasında hamsi bolluğunun arttığına dikkat çekti.

"20 Ekim civarında hamsi avına başladık. Hamsi sezonu yaklaşık 2 ay sürdü ve oldukça verimli geçti. Hamsi sezonunun ardından bir süre daha avcılığa devam ettik. Öncelikli olarak Sinop'un da aralarında bulunduğu Batı Karadeniz Bölgesi'ne odaklandık. Ereğli ve Zonguldak" diye kaydetti Karadeniz.

Hava koşullarının değişmesi nedeniyle gelecek sezona dair öngörüde bulunamadıklarını belirten Karadeniz, temkinli bir iyimserlik dile getirerek, başarılı bir sezon için Karadeniz palamutunun yumurtlama döneminde hava koşullarının uygun olmasının önemine vurgu yaptı.

Balıkçı Ufuk Büyük, balık boyutlarının 10-15 gün içinde normale dönmeyeceğine inandıkları için faaliyetleri durdurma kararı aldıklarını belirterek, avlanan balığa pazarda ciddi bir talep bulunmadığını kaydetti.

Son haberlerde, geleneksel olarak oruç uygulamaları nedeniyle balık tüketiminin azalmasıyla ilişkilendirilen Müslümanların kutsal ayı olan 11 Mart'taki Ramazan ayının başlangıcına atfedilen balık satışlarında kayda değer bir düşüş olduğu vurgulandı.

Resmi verilere göre Türkiye, 2023 yılı Ocak-Kasım döneminde 1,54 milyar dolarlık su ürünleri ihracatı yaptı.

Karadeniz balıkçıları sezonu erken tamamladı