Yerli otomobile Katar’dan üretim desteği!

Katar Ticaret Odası Başkanı El Sani, BMC ile Türkiye’de yerli otomobil üretimine yatırım yapacaklarını duyurdu.


Yerli otomobile Katar’dan üretim desteği!

Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casım el Sani, BMC aracılığı ile yerli araba üretiminde Türkiye’ye yatırım yapacaklarını açıkladı.

“TÜRK YATIRIMCILARLA EL ELE VERİYORUZ”

Habertürk’ün haberine göre Katar’da yayın yapan Peninsula Qatar Gazetesi’ne konuşan Casım el Sani, “Katar bir Türk şirketi üstünden Türkiye’nin otomotiv endüstrisine yatırım yapacak. Bu Katar’ın da hissesinin bulunduğu ve bu büyük projeyi gerçekleştirmek için öbür Türk yatırımcılarla el ele veren özel bir firma” şeklinde konuştu.

Gazetede yer verilen haberde görüşlerine yer alan Türkiye’nin Doha Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi de Türkiye’de yabancı firmalara ait üretim tesisleri bulunduğunu fakat Türkiye’nin halen ülkede satılan arabaların yüzde 70’ine yakınını ithal ettiğini hatırlattı. Güreşçi, ilk aşamada sedan araç üretiminin hedeflendiğini, daha sonra SUV ve elektrikli araba üretimine geçilebileceğini belirtti.

SATIŞ 2021’DE

Yerli araba için geçen senenin kasım ayında kurulan konsorsiyumda BMC de yer almıştı. Konsorsiyum, ilk yerli arabanın prototipini 2019’a kadar tamamlamayı ve satışlara 2021’de başlamayı hedefliyor.

2014 SENESINDE YÜZDE 50’SINE ORTAK OLMUŞTU

BMC’yi Ethem Sancak’ın Es Mali Yatırım şirketi TMSF’den almış, 2014’te ise Katar Silahlı Güçleri BMC’nin yüzde 50’sine ortak olmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yerli otomobil dünya markası olmaya hazırlanıyor

Yerli otomobil dünya markası olmaya hazırlanıyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de yaptığı bir konuşmada, yerli otomobille alakalı çalışmaların sürdüğü ve üretilecek yerli otomobilin bir dünya markası olacağını söyledi.

One comment
  1. isin uzmani - Almanya

    Ülkemizde yerli otomobil üretimi, planda 2015 yilinda baslayacakti. 100 de 100 elektrikli ve yerli. Bu Proje, 8 yildir yerli otomobil sözünü agizdan düsürmeyen cevrelerce ENGELLENDi..

    Hala böyle Haberlere yer vermek, umut baglamak, gercek disi ve niyet herhalde: Yerli otomobili sadece belli kisi veya kisiler yapsin isteniyor. Onun disinda kimseye sans yok ve verilmedi.

    Türkiye´de bu kafa ve düsünce yapisi mahlesef ülkemiz icin güzel projelerede kötü örnek oldu..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz