Yıldırım’ın sözleri HDP’li vekilleri çıldırttı!

Başbakan Binali Yıldırım görevden uzaklaştırılmış 106 belediye başkanı bulunduğunu, bunların 93’ünün HDP’li, 9’unun AK Partili, 3’ünün MHP’li, 1’inin ise CHP’li olduğunu belirtti. Yıldırım’ın “HDP’lilerin durumu özel” açıklamasına HDP milletvekilleri “özel hukuk” diye tepki gösterdi.


Yıldırım’ın sözleri HDP’li vekilleri çıldırttı!

Başbakan Binali Yıldırım, hükümet ismine 2018 senesi bütçesi üstünde yaptığı konuşmada görevden alınan belediye başkanlarıyla alakalı de konuştu. Görevden alınan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile ilgili açılmış 3 ayrı dava, 3 ayrı yargılama ve soruşturma aşamasında 11 adet dosya mevcut olduğunu belirten Yıldırım, “Burada adil davranılmıyor, AK Partili belediyelere gidilmiyor, öbür belediyelerin üstüne gidiliyor” iddialarına cevap verdi.

‘150 soruşturma izni 106 uzaklaştırma’

Yıldırım, 31 Mart 2004 ile 1 Aralık 2017 tarihleri arasında soruşturma izni verilen belediyeleri “AK PARTİ: 91, CHP: 27, MHP: 23, diğerleri: 9” diyerek sıraladı, “Hangisi fazla?” diyerek sordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım’a “Biz denetlemeye karşı değiliz ki” diyerek seslendi.

Başbakan Binali Yıldırım 11 Aralık 2017 tarihi itibarıyla görevden uzaklaştırılmış 106 belediye başkanı olduğunu, bunların 93’ünün HDP’li, 9’unun AK PARTİ’li, 3’ünün MHP’li, 1’inin ise CHP’li olduğunu belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “HDP’li belediye başkanlarını hariç tutsak bile 9 AK Partili, 3 MHP’li, 1 de CHP’li belediye başkanı açığa alınmış. Burada da bir adaletsizlik yok, en fazla AK Partili belediye başkanı görevden alınmış. HDP’lilerin vaziyeti özel, ona girmiyorum” sözlerine HDP milletvekilleri tepki gösterdi. HDP’li Pervin Buldan, “Niye özel Sayın Başbakan?” derken HDP’li Ahmet Yıldırım “Özel hukuk, özel hukuk” diyerek seslendi.

Başbakan Yıldırım, HDP’den gelen tepkiler üstüne, “Teröre kaynak aktardıkları için görevden alındılar, onun için özel, terörle aralarına mesafe koymadıkları için” diyerek karşılık verdi. Başbakan HDP milletvekillerinin “Bir adet belge gösterin” çağrısına ise cevap vermedi.

Ahmet Yıldırım: Başbakan bizi doğruladı, müteşekkirim

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından sonra söz alan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Başbakan’a sözleri dolayısıyla müteşekkir olduğunu belirtti, bunun sebebini şu şekilde açıkladı:

“Sayın Başbakanın DBP’li belediyeler için ‘Onların vaziyeti özel’ diye gerçekten oradaki belediyelerin evrensel hukuk normlarıyla değil, özel hukuk normlarıyla yargılandıklarını itiraf ederek bizi doğruladığı için kendisine içtenlikle müteşekkirim. Öte yandan şunu da ifade edeyim, öne sürüldüğü gibi biz mahkemeye intikal eden belgeler üstünden konuşuruz. Kaynak aktarıldığına dair ve sair yardım edildiğine dair hiçbir isnatla yargılanmıyor arkadaşlarımız, tümüyle siyasi gerekçelerle alındılar. Bir de DBP’li belediyelerin Rakka’da yahut Kandil’de araçları çıkmıyor. Bunu özellikle Genel Kurul’un bilgisine sunmak isterim.”

İlginizi Çekebilir
KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

KİT’lerde çalışan taşeron işçilere kadro müjdesi!

Taşeron işçilerin kadrolaştırılması için yapılan düzenlemede kapsam dışı kalan KİT'lere müjde başbakan Binali Yıldırım'dan geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz