Yoğuşmalı kombi artık zorunlu hale geliyor

Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi’nin Nisan 2018 tarihinde uygulamaya girmesiyle beraber kombi ve kazanlarda bundan sonra sadece daha fazla verimlilik sağlayan yoğuşmalı ürünler tüketiciye satılacak.


Yoğuşmalı kombi artık zorunlu hale geliyor

Önümüzdeki dönemde yoğuşmalı kombilerin kullanılması mecburi olacak. Bu modellerin seçilmesi tüketicilerin aylık doğalgaz faturasında yaklaşık yüzde 30 tasarruf sağlamasına yardımcı oluyor. Baymak CEO’su Nadir Çolak, “Konutların senelik 4.5 milyar dolar gaz tüketimi var. Yoğuşmalı modellere geçilmesiyle sağlanacak yüzde 25-35 arası verimlilik sayesinde her sene 1.5 milyar dolar gaza daha az ödeme yapılacak” şeklinde konuştu.

1.5 milyar dolarlık tasarruf

Hürriyet gazetesinde yer verilen habere göre Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi’nin (Energy Related Products-ErP) Nisan 2018’de yürürlüğe girmesiyle beraber kombi ve kazanlarda artık yalnızca daha yüksek verimlilikteki yoğuşmalı ürünler tüketicilerin kullanımına sunulacak. Dün İstanbul’da sektördeki gelişmelere ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Baymak CEO’su Nadir Çolak, Türkiye’nin evlerde yakılan doğalgaz ithalatı için senelik 4.5 milyar dolar ödediğini söyleyerek, ErP uygulamasıyla mecburi hale gelecek yoğuşma teknolojisi sayesinde her sene 1.5 milyar dolarlık bir tasarruf sağlanacağını belirtti.

Faturalar 3’te 1 oranında azalacak

2018’in enerji politikalarının ana ekseninde yerli kaynaklara odaklanma, enerji verimliliği ve çeşitlendirme olduğunu anımsatan Nadir Çolak, nisan ayında yürürlüğe girecek olan ErP’nin, verimliliği artırmada çevreye, tüketiciye ve ülke ekonomisine katkısıyla en mühim faktörlerden biri olacağını belirtti. Yalnızca yoğuşmalı kombilerin imalat ve satışının yapılmaya başlanmasıyla, binaların yalıtım ve konumuna paralel tüketimde yüzde 25-35 aralığında bir tasarruf sağlanacağını iddia eden Çolak, tüketicilerin de doğalgaz faturalarının üçte bir oranında düşeceğini vurguladı. Çolak’ın aktardığı bilgilere göre, Türkiye’de ortalama 10 milyon civarında kombi var. Bunların 6-7 milyonu eski tip konvansiyonel kombiler. ErP’nin uygulanmasıyla beraber söz konusu kombilerin en az yarısının 2-3 sene içerisinde değişmesi öngörülüyor

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz