Yunanistan’da bulunan müftüler baskı altına alınmaya çalışılıyor

Dışişleri Bakanlığı, seçilmiş müftülerin yetkilerini gasp ettiği iddiasıyla Yunanistan Parlamentosuna uyarı gönderdi.


Yunanistan’da bulunan müftüler baskı altına alınmaya çalışılıyor

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Parlamentosunun Batı Trakya Türkleri için geçerli olan şer’i yetkilerin kullanımını kısıtlayan yasayı kabul ederek seçilmiş müftülerin yetkilerini gasp ettiğini açıkladı.

YASANIN 9 OCAK 2018’DE KABUL EDİLDİĞİ HATIRLATILDI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan Parlamentosu’nun Batı Trakya Türk azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren, taraflar arasında bir ihtilaf olduğunda ise Medeni Hukuk’un kullanılmasını mümkün kılan yasayı 9 Ocak 2018 tarihinde kabul ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Yunanistan makamlarının, azınlığın seçilmiş müftülerinin görev alanına giren başka mevzuat çalışmalarında da yaptığı gibi, bu kanun çalışmasına ilişkin olarak da seçilmiş müftülerle danışmalarda bulunmadığı vurgulandı.

“SEÇİLMİŞ MÜFTÜLERE BASKILAR ARTIYOR”

Söz konusu kanunun, Batı Trakyalı bir Türk’ün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı dava üstüne hazırlandığının altı çizilerek, “Yunanistan’ın azınlıkla alakalı öbür AİHM kararlarını ayrım gözetmeksizin uygulamasını, bu çerçevede, azınlığın sivil toplum örgütlerini, adlarını bahane göstermeden, tescil etmesini bekliyoruz. Batı Trakya Türk azınlığının seçilmiş müftülerini tanımayan Yunanistan’ın son zamanda cezai soruşturmalar suretiyle seçilmiş Müftülere yönelik baskılarını yoğunlaştırdığını üzülerek takip ediyoruz” denildi.

“MÜFTÜLERE UYGULANAN BASKIYA SON VERİN” ÇAĞRISI

Bakanlık açıklamasında, geçmişte, seçilmiş müftülere yönelik yetki gaspı suçlamasıyla açılan davalarda AİHM tarafından 5 defa suçlu bulunan Yunanistan makamlarını geçmişten ders çıkarmaya ve seçilmiş müftülere yönelik uyguladığı hukuki baskıya son vermeye davet etti.

İlginizi Çekebilir
Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Botları Kardak’ta Çarpıştı

Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Botları Kardak’ta Çarpıştı

Yunan hücum botu Kardak Kayalıklarına gelerek Türk Sahil Güvenlik botuna çarptı. Meydana gelen o dakikalar ise an be an görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz